SOFIJA, Privatizacija bugarske vojne fabrike VMZ Sopot obustavljena je, budući da jedini zainteresovani kupac nije uplatio obavezan depozit u iznosu od tri miliona evra, izjavio je predsjednik bugarske Agencije za privatizaciju Emil Karanikolov.
Za kupovinu bugarske vojne industrije, koja proizvodi protivtenkovske projektile, rakete, artiljerijsku municiju i eksploziv, bila je zainteresovana bugarska kompanija “Emko”.
Emilijan Gebrev, vlasnik ove kompanije, koja se takođe bavi proizvodnjom vojne opreme, zatražio je u ponudi izmjenu kolektivnog ugovora, prema kome bi sadašnji broj od 3.328 zaposlenih bio smanjen za 70 odsto.
Međutim, prema strategiji koju je usvojila bugarska skupština, a tiče se privatizacije VMZ-a, kupac je obavezan da zadrži sve zaposlene, najmanje tri godine nakon privatizacije.
Lider bugarskog sindikata Plamen Dimitrov izjavio je da je jedini način spašavanja ove vojne fabrike spajanje sa TEREM-om, kompanijom koja se takođe bavi proizvodnjom vojne opreme.
Zaposleni u VMZ su već duže vrijeme u štrajku zbog neisplaćenih zarada.
Bugarski ministar ekonomije, energetike i turizma Deljn Dobrev izjavio je danas da pitanje više nije koliko će radnici VMZ-a čekati da dobiju plate, već da li je uopšte moguće obezbijediti sredstva.
On je naglasio da je ova vojna kompanija u posljednjih 15 godina stalno nagomilavala gubitke, koje pružaju mogućnost kreditorima da zatraže uvođenje stečaja.
Dobrev je odbacio prijedlog sindikalnog vođe da se VMZ spoji sa TEREM-om, budući da zarada dobrostojeće vojne kompanije nije dovoljna da spasi fabriku u Sopotu.
Vojna fabrika u Sopotu osnovana je 1936. godine.