BANJALUKA, Proizvodnja u banjalučkoj “Mljekari” nije počela otkako je ovo preduzeće izmješteno u Aleksandrovac kod Laktaša zbog toga što su mašine u veoma lošem stanju i sa njima uopšte ne može da se proizvodi.
Rekao je to “Glasu Srpske” predsjednik Sindikata “Mljekare” Miroslav Jagodić i dodao da je poslije otpuštanja i posljednjih 15 radnika koji su bili zaposleni u ovom preduzeću postalo očigledno da proizvodnja neće ni početi.
Osim loše opreme, “Mljekaru” muče i višemilionski gubici.
– Samo u 2010. godini “Mljekara” je napravila neto gubitak od 822.712 maraka, dok je ukupan gubitak firme sa 31. decembrom 2010. godine iznosio 20.837.688 KM – navodi se u finansijskom izvještaju “Mljekare” za prošlu godinu.
Novi proizvodni pogon banjalučke “Mljekare” otvoren je krajem septembra prošle godine u Aleksandrovcu kod Laktaša.
– Od kada je “Mljekara” otvorena imali smo jednu ili dvije probne proizvodnje koje nisu vrijedjele ni za šta, jer su postrojenja koja su dovezena iz Srbije loša, a naša bolja postrojenja su završila u Dubici i “Imleku”. Očigledno je da ova firma nije napravljena da bi proizvodila – istakao je Jagodić.
On je naglasio da je “Mljekara” kupljena za 600.000 maraka, a da je poslodavac bio obavezan da uloži 13,5 miliona.
– Međutim, oni su umjesto toga kupili dubičku mljekaru. Ranije su otpustili više od 100 radnika kojima su dali malo bolje otpremnine da se ne bi bunili – kazao je Jagodić.
U banjalučkoj “Mljekari” nisu htjeli da komentarišu izjave radnika, a ranije su saopštili da je gubitak veći od kapitala i da je to jedan od osnovnih razloga zbog kojih je došlo do otpuštanja.
– Naši napori na sanaciji nisu imali uspjeha jer smo bili onemogućeni da investiciona ulaganja konvertujemo u kapital, što je uobičajena praksa u okruženju, a naše aktivnosti, na zakonom predviđen način, o pitanju dokapitalizacije nisu naišle na razumijevanje kod nadležnih institucija – navodi se u saopštenju “Mljekare”.
Banjalučka “Mljekara” posjeduje milionski vrijedno građevinsko zemljište na atraktivnoj lokaciji u Banjaluci.
Državni kapital u “Mljekari” Banjaluka prodat je u decembru 2004. godine “Mlekari” Subotica koja je u vlasništvu “Danube Foods Group”.
“Danube foods” d.o.o. Banjaluka je od “Mlekare” Subotica, čiji je većinski vlasnik, preuzeo obavezu investiranja u banjalučku “Mljekaru”. Umjesto višemilionskog investiranja većinski vlasnik je za taj novac kupio “Mlijekoprodukt” Kozarska Dubica.
Otkazi
Miroslav Jagodić je istakao da nijedan radnik nije potpisao otkaz.
– Ukoliko do rješenja ne dođe, podnijećemo tužbe, a ja sam spreman i da počnem štrajk glađu, jer trenutno drugo rješenje ne vidim – istakao je Jagodić. Glas Srpske
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Pa gospodo šta je to Dr Nedić Drago onako “stručno”objašnjavap gospodinu Dodiku na otvaranju Mljekare sve u bijelim mantilima?
šta mile otvori to za godinu dvije i zatvori.ništa ne čudi a zgrada mljekare će ustupiti mjesto za neku stambenu zgradu.
sjećam se, Milorad presjeca vrpcu na Pevec-u, 250 novih radnih mjesta, reče tad, niko nije dao podatak koliko je tih mjeseci zatvoreno radnih mjesta u Lazarevu i šire po manjim radnjama ili preduzećima, sa druge strane godinu dana kasnije 80 radnika višak u Pevec-u, pola godine kasnije i preostali radnici, na istom mjestu gdje je Milorad presjecao vrpcu i kezio se novinarima, protestvuju jer im ne daju ući, kasne plate….
Prebacio se onda u Srbac, Biodizel, pilićarnici velikih kapaciteta, Čelinac tekstilna industrija, ali ni za koga od njih danas nema nekih pozitivnih novosti, da li rade uopšte?!
zato je Miloradu bolje da se drži puteva, aerodroma, hidroelektrana, rafinerije(mada eto i tamo problemi, isto Mile odgovoran za privatizaciju i uspješnu rekonstrukciju postrojenja, radna mjesta i dr.), ali da ne bi inspektor i Boro puno talasali, držimo se nacionalnih interesa i borbe sa visokim predstavnikom, tako nećemo primjetiti da nam je stomak prazan…