ISTOČNO SARAJEVO – Preduzeće „Energoinvest – Elektroenergetska oprema“, u vlasništvu Milana Keserovića, zeta predsjedavajućeg Savjeta ministara BiH Zorana Tegeltije, duguje Poreskoj upravi Srpske milion maraka.
Okružni privredni sud u Istočnom Sarajevu pokrenuo je početkom prošlog mjeseca postupak za utvrđivanje uslova za otvaranje stečaja u Keserovićevom preduzeću, koje je 2014. godine osnovano na imovini „Energoinvest Rasklopne opreme“ (E-RAOP).
Predstečajni upravnik Vlado Simović rekao je za CAPITAL da to preduzeće duže vrijeme ne radi, da nema imovine niti radnika, te da su mu računi blokirani pet godina, zbog čega ispunjava sve uslove za otvaranje stečaja, što će on i predložiti.
„Preduzeće nema na sebi nikakve imovine, pokušali su da rade, radili su dvije godine, napravili velike obaveze i prema radnicima i prema Poreskoj upravi RS. U zadnje tri godine se ne bave registrovanom djelatnošću, tako da su sada podnijeli zahtjev za likvidaciju firme kroz stečajni postupak“, kaže Simović.
Prema posljednjem spisku dužnika Poreske uprave, dug preduzeća „Energoinvest – Elektroenergetska oprema“ za poreze i doprinose na kraju avgusta iznosio je 1,06 miliona KM.
Simović kaže da će se morati zaključiti stečaj zbog nedostatka stečajne mase.
„Neću ni ja moći biti namiren kao stečajni upravnik, jer nema nikakve imovine. Račun je blokiran već pet godina“, kazao je Simović.
Imovinu bivšeg RAOP-a 2013. godine kupili su ruski investitori preko preduzeća “Elektroinženjering” Banjaluka, čiji je direktor bio Tegeltijin zet Milan Keserović.
„Elektroinženjering“ je zatim na imovini RAOP-a formirao novo preduzeće pod nazivom „Energoinvest – Elektroenergetska oprema“ (EeOp).
Iako je prodaju imovine RAOP-a ruskim partnerima Vlada RS najavljivala kao veliku investiciju koja će doprinijeti zapošljavanju radnika, ona je bila kratkog vijeka.
Rusi su se nakon nekog vremena povukli, a Keserović je prije dvije godine postao vlasnik „Elektroinženjeringa”.
CAPITAL je još prije dvije godine pisao da je imovina bivšeg RAOP-a potpuno devastirana, a zidovi hala porušeni samo da bi se iz njih kranovima izvukle masivne mašine koje su isječene i otuđene.
Prije dvije godine i preduzeću iz Banjaluke – „Elektroinženjeringu“ je zbog neizmirenih obaveza prijetio stečaj, a u izvještaju privremenog stečajnog upravnika, između ostalog, je pisalo da se preduzeće ne nalazi na adresi iz sudskog registra, da duži niz godina ne radi i ne ostvaruje prihode, da su mu računi blokirani 1.300 dana zbog duga od 1,97 miliona KM.
Međutim, Keserović je u zadnjem trenutku uspio da izmiri nezadovoljne radnike koji su tražili stečaj, a sa institucijama RS je postigao sporazume o deblokadi računa.
O privatizaciji RAOP-a u intervjuu CAPITAL-u govorio je i ruski investitor koji tvrdi da je kroz taj proces iz nekadašnjeg giganta „izvučeno“ 280 miliona maraka, te da o tome istragu vode i institucije Rusije.
CAPITAL: M. Čigoja Ljubojević
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
To su ti naši tzv. veliki biznismeni. Za kupljenim diplomama fakulteta i doktorata. Iza kojih stoje babe i stričevi (konkretno tsst) sa državnim parama. A nisu sposobni ni da okreče ono što je izgrađeno u Titino vrijeme. Kada bi se ispitala privatizacija bivse državne imovine, utvrdilo bi se da je 90% od toga čisti kriminal