BANJALUKA, Predstavnici bh. udruženja poljoprivrednih proizvođača smatraju da su informacije o stopiranju uvoza mlijeka i mesa peradi iz BiH u Hrvatsku zbog zaraženosti salmonelom očigledna propaganda.
Naime, pojedini hrvatski mediji objavili su da su četiri velike pošiljke mliječnih proizvoda i mesa peradi iz BiH “pale” na ovogodišnjim inspekcijskim pregledima na granici, spekulišući da se radi o salmoneli. Tamošnji mediji navode da je riječ o tri pošiljke mliječnih proizvoda i jednoj pošiljci mesa peradi, međutim, ne navode iz kojih bh. firmi su dolazile te pošiljke. Iz Ministarstva poljoprivrede Hrvatske nisu dobili potvrdu da je riječ o zaraženosti salmonelom ni detalje o proizvođačima, što je Ministarstvo pravdalo poslovnom tajnom.
Miloš Radojčić, predsjednik Udruženja proizvođača mlijeka RS, tvrdi da je nemoguće da zaraženo mlijeko dođe do graničnog prelaza, jer veterinarske inspekcije stalno uzimaju uzorke koji se šalju na ispitivanje.
“Teško je vjerovati da se to dogodilo. Posljednji put kada se digla velika buka oko toga da je zaraženo mlijeko uvezeno u Hrvatsku, urađena je analiza, a ispostavilo se da to nije tačno. Ovdje se vjerovatno radi o tome da se na svaki način nastoji spriječiti uvoz mlijeka iz BiH u Hrvatsku”, objasnio je Radojčić koji kaže da je sve ovo velika propaganda kako roba iz BiH ne bi ulazila u Hrvatsku. Prema njegovim riječima, Hrvatska tako pokušava zaštititi svoje proizvođače, jer još važi CEFTA sporazum na osnovu kojeg ne mogu spriječiti uvoz robe iz BiH, pa to pokušavaju uraditi na sve druge načine.
Isto tako, u Udruženju živinara RS kažu da se slični slučajevi dešavaju godinama da bi se vancarinskim barijerama spriječio ili otežao izvoz iz BiH.
“Znamo mi da se ljudi služe time da puste u javnost priču, pa kad roba iz BiH i prođe granicu, njihov potrošač stalno strijepi da li je njegovo dijete pojelo meso sa salmonelom ili ne. To stvara nesigurnost kod potrošača, a mi onda imamo problem sa plasmanom. Sve zemlje koriste mogućnost da objave nešto negativno, a kad se demantuje, to ne čuje ni deset odsto ljudi”, kivan je Desimir Živanić, predsjednik Udruženja živinara RS. Prema riječima Abdulaha Gagića, predsjednika Udruženja peradara FBiH, nijedan proizvođač i izvoznik u BiH, ako je ozbiljan, zbog sebe ne bi dozvolio da se nešto tako desi.
“Problema imamo prilikom izvoza i ono malo naših proizvoda, tako da vjerujem da se tu u stvari više radi o ‘igri’ da se spriječi izvoz. Ogromne necarinske barijere i zakulisne igre koje dugo traju stvaraju nam ogromne troškove, a cilj je da se obesmisli bilo kakva pomisao da izvezemo naše proizvode, za koje tvrdim da su izuzetno kvalitetni”, kazao je Gagić.
On je naveo da je salmonela prisutna u cijeloj Evropi i da niko nije pošteđen toga, te da životinje i njihove proizvode treba držati pod kotrolom.
“Mi u BiH trudimo se da uđemo u sistem evropkih direktiva i da sve ono što se tiče proizvodnje ne bude prepreka za izvoz”, zaključio je Gagić.
Do zaključenja ovog broja “Nezavisnih” nismo uspjeli dobiti stav Kancelarije za veterinarstvo BiH o informacijama hrvatskih medija te tako nismo saznali da li je upoznata s tim i šta je preduzeto. Nezavisne novine