BANJALUKA, Institut za zaštitu zdravlja RS ove godine utvrdio je da je 15 uzoraka proizvoda iz pekara neispravno, dok su inspektori zbog nehigijenskih uslova zatvorili jednu pekaru u Ljubiji.
– Od ukupnog broja neispravnih uzoraka u 13 slučajeva u pitanju je bila mikrobiloška neispravnost, odnosno prisustvo bakterija i patogenih mikroorganizama. Jedan uzorak nije zadovoljio propisane vizulne osobine, odnosno izgled, ukus i miris, a drugi nije bio u skladu sa propisanim fizičko-hemijskim sastavom – rekla je specijalista higijene zdravstvene ekologije u Institutu za zaštitu zdravlja RS dr Vesna Petković.
U Republičkoj upravi za inspekcijske poslove kažu da su proizvođači pekarskih proizvoda zakonski obavezni da redovno dostavljaju uzorke svojih proizvoda na analizu.
– Dešava se da pojedine pekare prestanu dostavljati uzorke na analizu, jer njihovi vlasnici osjete da nisu pod stalnim inspekcijskim nadzorom. Nedavno je utvrđeno da jedna pekara u Foči ne vrši redovno ispitivanje svojih proizvoda i republički inspektor je podnio zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka – rekao je glavni republički zdravstveno-sanitarni inspektor Desimir Miljić.
Predsjednik pokreta potrošača RS Dragutin Bošković istakao je da je česti uzrok higijenske neispravnosti pekarskih proizvoda na domaćem tržištu to što ih većina nije adekvatno upakovana i zaštićena.
– Zbog toga se hljeb može zagaditi u toku transporta, u prodavnici ili kada ga kupci diraju rukama – kaže Bošković.
On je naglasio da se kupci u Srpskoj, osim sa higijenskom neispravnošću, susreću i sa pitanjem kvaliteta pekarskih proizvoda.
Naši kupci najčešće ne znaju kakav hljeb jedu, kaže Bošković i ističe da najveći dio proizvođača pekarskih proizvoda ne stavlja deklaraciju na svoj proizvod na kojoj treba da piše sastav.
– Moguće je da proizvodi bez deklaracije sadrže boje od kojih su pojedine opasne po zdravlje. Sa druge strane, pojedini pekari crni i integralni hljeb prave tako što bijelom brašnu dodaju sagorjeli prah raži ili ječma – istakao je Bošković.
On je dodao da oni koji rade analize uzoraka ovih proizvoda ne mogu da utvrde da li je u proizvod stavljen sagorjeli prah.
– To je supstanca organskog porijekla, koja se vremenom skuplja u organizmu i može da ima štetne posljedice po zdravlje ljudi – rekao je Bošković.
Kazne
Zakonom o hrani RS za neodržavanje higijene propisana je novčana kazna za pravno lice u iznosu od 500 do 1.500 maraka, za odgovorno lice u pravnom licu od 200 do 600 maraka, za preduzetnike od 300 do 900, a za pojedince od 50 do 150 maraka. Republička tržišna inspekcija ove godine je za 14 subjekata koji se bave proizvodnjom i prometom mlinsko-pekarskih proizvoda izrekla kazne u vrijednosti od 16.350 maraka.Glas Srpske