BEOGRAD – Beogradska berza objavila je danas da je promijenjena vlasnička struktura u Naftnoj industriji Srbije (NIS) tako što je ruski “Gazpromnjeft” prenio svoj udio od oko pet odsto na “Gazprom”.
Iz dokumenata objavljenih na Beogradskog berzi vidi se da je “Gazpromnjeft” svoj vlasnički udio u NIS-u smanjio sa 50 na oko 44,85 odsto. Istovremeno je “Gazprom” svoj udio u NIS-u povećao sa 6,15 na 11,30 odsto, prenosi Beta.
Preostali vlasnici NIS-a su država Srbija sa udjelom od 29,87 odsto, a preostale akcija posjeduju građani, sadašnji i bivši radnici i drugi manjinski akcionari.
Promjena vlasničke strukture NIS-a urađena je u sklopu izbjegavanja sankcija koje su toj kompaniji 10. januara ove godine uvele Sjedinjene Američke Države zbog udjela “Gazpromnjefta”, u cilju sprečavanja Rusije da prihode od energetike koristi za rat u Ukrajini.
Sankcije uvedene NIS-u treba u četvrtak da stupe na snagu.
Berzanski stručnjak Nenad Gujaničić rekao je agenciji Beta da je “Gazpromnjeft”, ćerka firma “Gazproma”, toj kompaniji ustupila ugovorom bez naknade i plaćanja oko pet odsto akcija NIS-a.
“Gazpromnjeft je 2022. godine u blok transakciji prodao “Gazpromu” oko šest odsto akcija NIS-a zbog sankcija Evropskoj uniji i tom kozmetičkom promjenom je uspeo da izađe iz većih problema”, podsjetio je on.
Dodao je da je teško procijeniti zašto je baš danas urađeno novo “prepakivanje” vlasništva u NIS-u, kao i da li će to imati efekata na američke sankcije.
“Pitanje je da li će ova kozmetička promjena zadovoljiti američku administraciju, nominalno zadovoljava uslove sankcija. Ostaje drugi dio, a to je da je državnim zvaničnicima Srbije rečeno da je cilj da se Rusi istieraju iz NIS-a”, rekao je Gujaničić.
Dodao je da ne zna da li će ovo “prebacivanje iz lijevog u desni džep imati efekta”.
“Očigledno da ovo ima veze sa pregovorima zvaničnika Srbije i Rusije kako da se izbjegnu sankcije NIS-u čim je došlo u “minut do 12”, ali moglo je i ranije da se uradi. Ako se to ovako lako riješi to je super, ali sam ja skeptik da će ovo proći kod Amerikanaca kao kod EU kad su prebacili šest odsto na Gazprom”, rekao je Gujaničić.