BANJALUKA, Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Igor Radojičić ocijenio je da pitanje penzionisanja oficira Oružanih snaga BiH iz Republike Srpske ne treba “spuštati” na nivo Srpske, jer ona rješava posljedice donošenja zakona na nivou BiH.
On smatra da je optimalno rješenje za ovo pitanje promijeniti zakon na nivou BiH i promijeniti starosne granice, jer nije riječ samo o 46 lica koja ove godine idu u penziju, već o pravu u koje ulazi svake godine po nekoliko desetina lica, čime se može dovesti u pitanje kompletna usvojena strategija i Zakon o penzijsko-invaliskom osiguranju, u kome nisu dati izuzeci.
On je dodao da će se, možda, izuzetak morati napraviti ako se bude htjelo izaći tim ljudima u susret, ali da bi optimalno bilo promijeniti zakon u BiH.
“Ti ljudi su zakonom koji je donesen 2005. godine u BiH dobili određena prava i obaveze, a nama je nakon osam godina došao račun i ne mogu se na nivou BiH praviti da to nema veze s njima, jer se ovim ljudima radne knjižice zaključuju u BiH, a ne u Banjaluci. Mi treba da spašavamo situaciju, jer je neko u Sarajevu donio takav zakon i zato što ih je doveo u takvu poziciju. Neće im ni Petar Đokić, ni Igor Radojičić zaključiti knjižicu, već moraju pitati u Ministarstvu odbrane BiH ko će to uraditi”, rekao je Radojičić novinarima u Banjaluci.
On je dodao da u Republici Srpskoj postoji volja i namjera da se pokuša rijšiti ovaj problem, te se u rješavanje mora uključiti nekoliko nivoa – Ministarstvo odbrane BiH, institucije BiH, institucije Srpske, da bi se vidjelo šta je optimalno.
“Na ovom zakonu nije došlo do problema sa Đokićem i Socijalističkom partijom, već je riječ o odnosu između SNSD-a i SDS-a. Ovo je pitanje odbrane i Oružanih snaga koje je po našem mišljenju pitanje iz Platforme, jer je problem na nivou BiH i ne može se SDS ponašati kao za švedskim stolom”, naglasio je Radojičić.
On je istakao da se neće spuštati na nivo šefa Kluba poslanika SDS-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Vukote Govedarice, koji je, kako kaže, koristio nekulturnu retoriku, jer kada neko govori nekulturno “govori o sebi, a ne o nekome drugome”.
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske u ostavci Petar Đokić smatra da se ovo pitanje mora rješavati na nivou institucija BiH i Srpske.
“Ako u toku rasprave o ovom zakonu nije uložen nijedan amandman, onda je to bila prazna priča u kojoj se htjelo dodvoriti onima koji su predmet zakona. SDS treba da bude potpuno solidaran sa nama u donošenjeu ovog zakona i nadam se da ćemo naći rješenje”, rekao je Đokić.
Narodna skupština Republike Srpske na sjednici od 27. februara nije usvojila Prijedlog zakona o ostvarivanju prava na starosnu penziju profesionalnih vojnih lica koja su obavezno prijavljena na penzijsko i invalidsko osiguranje u Srpskoj, a nalaze se u Oružanim snagama BiH. Nedavno ovaj zakon nije prošao proceduru u skupštinskom odboru. Srna