BANJALUKA, SARAJEVO, U nekoliko opština u BiH planiraju porast cijena vode, a to su među prvima uradili banjalučko i prijedorsko preduzeće, čime je nastavljeno divljenje cijena i udar na potrošače u BiH.
Naime, posljednjom odlukom rukovodstvo banjalučkog preduzeća “Vodovod” odlučilo je da povisi cijenu vode i kanalizacije za domaćinstva za čak 38,8 odsto i ona sada iznosi 1,08 KM po metru kubnom, u odnosu na raniju cijenu od 0,80 KM.
Oni su naveli da će domaćinstva koja nemaju kanalizaciju plaćati nižu cijenu, odnosno 0,82 marke po kubnom metru vode, dok će cijena vode i kanalizacije za ostale potrošače, privredu, privatno preduzetništvo, zanatstvo, zdravstvo, obrazovanje, sportske, kulturne i vojne ustanove ostati ista kao prije.
Kao razlog za poskupljenje u banjalučkom “Vodovodu” navode činjenicu da cijena nije mijenjana već četiri godine, te rasta cijena energenata.
Vukašin Šipka, izvršni direktor za ekonomske poslove preduzeća “Vodovod” Prijedor, kazao je da su oni oduku o poskupljenju donijeli početkom januara ove godine, te da je ona stupila na snagu 1. februara.
“Dakle, sljedeći račun potrošači će dobiti uvećan za 15 odsto za domaćinstava i pet odsto za kanalizaciju, te budžetske potrošače i privredu”, rekao je Šipka i dodao da sadašnja cijena vode za domaćinstva u Prijedoru iznosi 0,72 KM, a kanalizaciju 0,17 KM.
Voda bi trebala poskupjeti i u Bijeljini, jer je to obaveza po ugovoru koji je potpisala opština Bijeljina s preduzećem “Vodovod i kanalizacija”, o vraćaju kredita od Evropske banke.
Stojadin Knežević, portparol u preduzeću “Vodovod i kanalizacija” Bijeljina, kazao je da je zbog vraćanja kredita ovo preduzeće u specifičnoj situaciji, pa tako cijene vode formiraju svake godine.
“Trenutna cijena za domaćinstva je 0,87 KM po metru kubnom, ali bi prema studiji ta cijena ove godine trebala biti povećana na jednu marku po metru kubnom vode i očekujemo da će tako i biti”, kazao je Knežević.
Kako je kazao Adnan Hodžić iz preduzeća “Vodovod i kanalizacija” Kantona Sarajevo, imaju stalne zahtjeve za poskupljenje, ali da ne znaju da li će do njega doći ove godine.
“Ukupna cijena vode i kanalizacije s porezom iznosi 1,22 KM i nije mijenjana više od deset godina, kad je i ustanovljena”, kazao je Hodžić.
U komercijalnom sektoru dobojskog “Vodovoda” kazali su da ne planiraju rast cijene vode, te naglašavaju da je zadnje poskupljenje bilo u junu 2009. godine.
“Cijena za domaćinstva iznosi 0,54 KM, a za privredne subjekte 1,83 KM po kubnom metru isporučene vode”, rekli su u “Vodovodu” Doboj.
Emir Kovač, pomoćnik direktora “Vodovoda i kanalizacije” iz Zenica, kazao je da za sada ne planiraju poskupljenje vode i naveo da trenutna cijena za domaćinstva iznosi 0,40 KM, te za kanalizaciju 0,20 KM, dok su u tuzlanskom “Vodovodu” kazali da je cijena vode povišena prošle godine, te da iznosi 1,59 KM po metru kubnom, a u cijenu su uračunati svi porezi.
Komentarišući poskupljenje vode, Mesud Lakota, sekretar Udruženja za zaštitu interesa potrošača BiH, kazao je da se posljednja poskupljenja nadograđuju jedna na druga, pod raznim izgovorima.
“Davno smo upozoravali da je prisutan monopol u BiH kada je u pitanju isporuka vode, jer mi smo zemlja s toliko rijeka i izvora, a plaćamo preskupu vodu”, kazao je Lakota i naglasio da ovo poskupljenje predstavlja još jedan udar na potrošače u BiH.
Prema njegovim riječima, analize su pokazale da je isplativije kupovati flaširanu vodu za piće. Nezavisne novine