PODGORICA, Crnogorski premijer Gore Milo Đukanović ocijenio je, otvarajući konferenciju za ponuđače u svrhu realizacije projekta koncesije autoputa Bar – Boljare, da će projekat imati veoma značajne pozitivne mikro i makroekonomske efekte, “koji će Crnu Goru učiniti još konkurentnijom biznis destinacijom i pouzdanim kandidatom za integraciju u EU”.
“Crna Gora je spremna da implementira projekat autoputa od Bara do Boljara, bez većih odgađanja, dok investitori mogu računati na punu posvećenost Vlade ovom ključnom razvojnom prioritetu, što podrazumijeva našu spremnost da sve neophodne korake preduzimamo na vrijeme radi upješnog okončanja ovog više nego značajnog državnog posla”, rekao je Đukanović obraćajući se učesnicima skupa.
On je istakao da će autoput Bar – Boljari povezati sjeverni dio sa centralnim i južnim dijelom Crne Gore, i prvenstveno omogućiti ubrzan socio-ekonomski razvoj sjevernog regiona, otvarajući značajne mogućnosti za dalji intezivan razvoj strateških privrednih grana u Crnoj Gori.
“Autoput od Bara do Boljara ima i svoj eksterni integrativni karakter, jer će povezati Crnogorsko primorje sa sjeverom države sve do granice sa Srbijom i preko Srbije sa centralnom Evropom. Daljim razvojem luke Bar i crnogorskih željeznica stvara se ambijent koji će doprinijeti da autoput od Bara do Boljara postane dio modernog intermodalnog koridora”, naglasio je Đukanović.
Crnogorski premijer je naglasio da efikasan transportni sistem predstavlja osnovu za prosperitet kako u EU, tako i u zemljama zapadnog Balkana koje streme da budu dio evropske porodice, “ali ne samo u cilju unapređenja mobilnosti putnika i roba, nego i sa aspekta već naznačenog ekonomskog rasta, socijalnog razvoja i zaštite životne sredine”.
“Smatram da je realizacija ovog važnog razvojnog projekta u direktnoj korelaciji sa politikom preventivnog djelovanja na posljedice globalne ekonomske krize. Vođenje mudre makroekonomske i fiskalne politike u proteklim godinama, uz uvođenje evra i postojeću političku stabilnost, uticali su da Crna Gora postane povoljno okruženje za poslovanje, što potvrđuju podaci da će 2008. biti treća godina snažnog ekonomskog rasta i četvrta u kojoj bilježimo budžetski suficit”, rekao je Đukanović.