BEOGRAD, Ministri Republike Srpske i Republike Srbije zaduženi za regionalni razvoj i saradnju Željka Cvijanović i Verica Kalanović razgovarale su danas u Beogradu o zajedničkom projektu “Podrinje”, koji će na sjednici vlada Srpske i Srbije u Banjaluci biti verifikovan, čime će biti označen početak njegove realizacije.
Dva ministarstva će, kao nosioci projekta, koji obuhvata 25 opština – 13 iz Srbije i 12 iz Republike Srpske, predložiti vladama na zajedničkoj sjednici u Banjaluci usvajanje zajedničkog zaključka o početku realizacije projekta.
Ministar za ekonomske odnose i regionalnu saradnju Republike Srpske Željka Cvijanović rekla je da je cilj današnjeg sastanka u Beogradu bio usaglašavanje o tome kako treba da izgleda projekat, šta će sve obuhvatati i kakvu će imati dinamiku.
“Postigli smo saglasnost da počnemo sa tim važnim projektom, koji smo ranije najavili kao jednu od ideja koju je iniciralo Predstavništvo Republike Srpske u Beogradu”, rekla je Cvijanovićeva.
Prema njenim riječima, projekat “Podrinje” obuhvatiće saradnju u mnogim oblastima značajnim za život ljudi – prioritetno u oblasti privrede, sa posebnim naglaskom na saradnju u oblasti malih i srednjih preduzeća, u oblasti preduzetništva, turizma, zajedničke proizvodnje i zajedničkog nastupa na tržištu, ali i isto tako i u oblasti zdravstva, obrazovanja, kulture i sporta.
Ona je novinarima u Beogradu rekla da će projekat obuhvatiti saradnju između 25 opština, 13 na teritoriji Srbije i 12 na teritoriji Srpske, te pet regionalnih, odnosno područnih privrednih komora.
Cvijanovićeva je naglasila da je projekat otvoren i za saradnju sa nevladinim sektorom i različitim institucijama na lokalnom nivou.
“U pitanju je široka platforma koja će se odvijati na tri nivoa, a to su svakako nacionalni, regionalni i opštinski ili lokalni nivo”, rekla je Cvijanovićeva i dodala da će resorna ministarstva, a preko njih i dvije vlade, ovaj projekat ponuditi i učiniti otvorenim za saradnju i nekim drugim akterima iz regije, drugim državama, a isto tako i Vladi, odnosno opštinama iz drugog entiteta BiH – Federaciji BiH.
Ona je naglasila da se na projektu “Podrinje” radi na osnovu pokazatelja, podataka i iskazanog interesa svih 25 opština, a nakon inicijative Predstavništva Republike Srpske.
Prema njenim riječima, Predstavništvo Republike Srpske u Beogradu ranije je stupilo u kontakt sa predstavnicima 25 opština i dostavilo im upitnike, na koje su oni odgovorili i iskazali svoje potrebe.
Ministar za regionalni razvoj i lokalnu samoupravu Srbije Verica Kalanović rekla je da su odnosi Republike Srpske i Republike Srbije definisani kao posebni, što, kako je naglasila, znači i intenzivniji u svakom pogledu i svakoj oblasti.
Ona je naglasila da projekat “Podrinje” nije projekat samo dva ministarstva, nego i dvije vlade.
“Saradnja između Republike Srbije i Republike Srpske nema granica i u tom smislu možemo mnogo toga konkretnog da uradimo za ljude koji žive i sa jedne i sa druge strane /Drine/, poboljšamo njihov standard i omogućimo kvalitetniji i lagodniji život i suživot”, rekla je Kalanovićeva.
Ona je objasnila da će 25 opština, odnosno 1.300.000 ljudi, moći da u okviru projekta “Podrinje” uspostavi viši standard, veću proizvodnju, stopu zaposlenosti, zajedničko podizanje konkurentnosti proizvoda i zajednički nastup na trećim tržištima.
Kalanovićeva je navela da je na današnjem sastanku u Beogradu predloženo oko 20-tak projekata iz različitih oblasti života koji mogu da budu inicirani, a da će rijeka Drina kao saobraćajni koridor biti jedan od prvih koji će dva ministarstva predložiti za zajedničku realizaciju.
“Predstavništvo Republike Srpske u Beogradu pripremilo je set projekata u oblasti poljoprivrede, trgovine, širenja tržišta, saradnje u ribarstvu i uzgoju ribe, ekologije, kulturi…”, navela je Kalanovićeva. Srna