JAGODINA, Za pčelare Pomoravskog i Šumadijskog okruga, koji imaju oko 50.000 pčelinjih društva, prošla godina je, kako sami kažu, bila najlošija za proizvodnju meda u posljednjih nekoliko decenija.
Nezapamćeno loša godina, s kišom u vrijeme cvjetanja bagrema, koji je najvažnija pčelinja paša u ovom dijelu Srbije, kao i poplave, ostavili su mnoge pčelare “bez kapi meda, mnogi nisu ni vrcali”, i samo zahvaljujući jeftinom šećeru ove godine mogli su da prehrane pčele, kažu u Društvu pčelara “Pomoravlje” u Jagodini.
Projekt menadžer Centra za EOI i Evropske integracije Regionalne privredne komore
Šumadije i Pomoravlja, Ružica Stančić, izjavila je da je “prošle godine izvoz meda iz ova dva regiona opao za 38 odsto u odnosu na 2013. godinu”.
“Ne zuje” na lošu godinu samo pčelari Šumadije i Pomoravlja, loša godina je, sudeći po izjavi zamjenika predsjednika Saveza pčelarskih organizacija Srbije Milutina Petrovića, bila loša za ukupno pčelarstvo Srbije.
“Pčelari Srbije su u prošloj godini ostvarili svega 20 odsto od prosječne proizvodnje meda, koja se kreće od šest do osam tona na godišnjem nivou”, rekao je Petrović.
U odnosu na 2013. godinu, prema njegovim riječima, prošle godine je iz Srbije izvezeno 50 odsto meda manje, odnosno oko 1.500 tona u odnosu na 3.370 tona godinu dana ranije.
On je napomenuo da se uglavnom izvozio med od suncokreta.
Oko 90 odsto meda Srbija izvozi u zemlje Evropske unije, najviše u Njemačku i Italiju.
Ova zima “nije bila loša za prezimljavanje pčela” u Šumadiji i Pomoravlju, “i ako ne bude ekstremno niskih temperatura ovog mjeseca, takvih da pčele ne mogu doći do hrane, ne bi trebalo da bude gubitaka na pčelinjacima”, ocjenjuju pčelari Jagodine. Tanjug