BANJALUKA, Proizvodnja u drvoprerađivačkoj industriji Republike Srpske povećana je ove godine u odnosu na prošlu, ali to povećanje nije pratio i rast plata u ovom sektoru.
Prema podacima Privredne komore Republike Srpske, proizvodnja u oblasti prerade i proizvoda od drveta za 11 mjeseci ove godine u odnosu na isti period lani veća je za 14 odsto, dok je proizvodnja namještaja povećana za 28 odsto.
Sekretar Udruženja drvoprerađivača pri Privrednoj komori RS Lazo Šinik kaže da je ova godina za drvoprerađivače bila dosta bolja od prethodne, zbog čega i u iduću godinu ulaze sa određenom dozom optimizma.
– Vjerujem da će i 2012. godina, ako ne bude većih poremećaja zbog dužničke krize u vodećim evropskim zemljama, biti u znaku daljeg oporavka drvoprerađivačke industrije RS i vraćanja na nivo koji smo imali prije krize – istakao je Šinik i dodao da je drvoprerada niskoakumulativna djelatnost i da je veoma teško u skorije vrijeme očekivati značajniji rast plata.
Predsjednik Sindikata šumarstva, prerade drveta i papira RS Vlado Pavlović ističe da su proizvođači u oblasti drvoprerade 2010. godine dobili mogućnost da preuzimaju sirovinu od “Šuma RS” na odgođeno plaćanje, u zavisnosti od stepena finalizacije, što je poboljšalo ukupan poslovni ambijent.
– Ipak, to nije doprinijelo poboljšanju standarda radnika. Plate nisu rasle, a vidljiva su i kašnjenja isplata u jednom broju preduzeća. Prosječna plata u ovom sektoru je oko 450 maraka – kazao je Pavlović i dodao da neka preduzeća uopšte ne isplaćuju plate radnicima, odnosno da im daju plate u namještaju.
Direktor “Nove drvne industrije Vrbas” Dragiša Kalinić kaže da je Vrbas u ovoj godini povećao proizvodnju za 25 odsto, te da očekuje da će se taj trend nastaviti i u idućoj godini.
– Povećanje proizvodnje pratilo je i povećanje plata. Istina, one nisu rasle u onom obimu u kom je proizvodnja, ali u svakom slučaju u skladu sa mogućnostima povećali smo i plate. Značajna sredstva morali smo da izdvojimo zbog povećanih stopa poreza i doprinosa – istakao je Kalinić i dodao da se u idućoj godini može očekivati značajnije povećanje proizvodnje.
Godišnji obim spoljnotrgovinske razmjene drvne industrije Republike Srpske nešto je veći od 400 miliona KM, a izvoz je gotovo 2,5 puta veći od uvoza. Vrijednost izvoza ovog sektora iznosi oko 280 miliona KM, od čega namještaja oko 90 miliona KM, dok je vrijednost uvoza oko 120 miliona KM.
Zaposlenost
Kada je u pitanju zaposlenost u ovom sektoru, Šinik kaže da u preradi drveta nije bilo pada zaposlenosti, dok je u proizvodnji namještaja broj radnika manji za jedan do dva odsto u odnosu na isti period prošle godine.Glas Srpske