ZENICA , Zeničko-dobojski kanton prvi put poslije rata u prvih devet mjeseci ove godine bilježi pad industrijske proizvodnje u odnosu na isti prošlogodišnji period, što njegovu privredu čini još ranjivijom u svjetlu globalne krize koja kuca i na vrata BiH, upozorili su privrednici i ekonomski analitičari.
Za razliku od prva tri ovogodišnja kvartala, u kojima je ostvareno 92,2 odsto učinka iz istog prošlogodišnjeg perioda, od završetka rata, industrijska proizvodnja u ZDK imala je konstantni rast i najveću pokrivenost uvoza izvozom. U iščekivanju još težih posljedica svjetske krize o mjerama za zaštitu domaće proizvodnje juče su u Zenici razgovarali predstavnici vodećih preduzeća u ZDK – “Natron Hayata”, “Mann Hummela”, “Krivaje 1884”, “Preventa”, “Enkera”, “Pobjede”, IGM-a, ZIM-a i drugih, te predstavnici Udruženja poslodavaca BiH, Privredne komore FBiH i ekonomski eksperti.
“Posljedice krize se osjete i to ne treba negirati. Međutim, mi smo u stalnoj krizi od završetka rata, tako da ovu situaciju treba da iskoristimo za donošenje velikog broja zakona koji će biti od interesa za privredu cijele BiH. Očekujemo, da će naši prijedlozi uskoro biti ozbiljno shvaćeni od strane državnih i entitetskih organa. Zakoni postoje da se poštuju, ali ako ne valjaju i da se mijenjaju. Neki su zakoni doneseni u određenim uslovima i mislimo da je došlo vrijeme da dođe do ukidanja nekih zakona ili do izrade novih”, rekao je Nihad Imamović, predsjednik Udruženja poslodavaca BiH.
Privrednici su juče predložili veliki broj mjera za prevazilaženje postojećeg stanja. Među kratkoročnim mjerama naveli su smanjenje doprinosa na plate, ukidanje nameta za turističke zajednice i šume, usmjeravanje sredstava javnih preduzeća prema Razvojnoj banci FBiH, koja bi obezbijedila povoljne kredite preduzećima i brojne druge poteze.
“Tražimo i da se povećaju akcize na promet visokotarifnoj robi poput cigareta, alkohola i kafe, a da potpuno budu ukinute carine na sve repromaterijale, sirovine i investicijsku opremu koja se ne proizvodi u BiH. Osim toga, zatražili smo formiranje ministarstva poljoprivrede BiH, usvajanje i provođenje zakonskih rigoroznijih mjera na sprečavanju i suzbijanju nelegalnog rada, reviziju i promjenu većeg broja zakona, ukidanje opšte vodne naknade, reviziju i racionalizaciju javne uprave na svim nivoima vlasti. To su samo neki od napših zahtjeva koje ćemo uputiti vlastima”, kaže Šefkija Botonjić, predsjednik Privredne komore ZDK.
Privrednici su kazali i da im visoka cijena struje, prirodnog gasa i drugih energeneta, predstavlja veliki problem u poslovanju.Nezavisne novine