BANJALUKA, Vrijednost uvoza konditorskih proizvoda u 2014. bila je veća za skoro četiri puta od izvoza, a prisutan je negativan trend rasta uvoza i smanjenja izvoza u odnosu na prethodnu godinu.
Prema podacima Spoljnotrgovinske komore BiH, vrijednost uvezenih slatkiša iznosila je 278,62 miliona, dok su na inostrano tržište plasirani konditorski proizvodi vrijedni 74,89 miliona maraka. Uvoz je u odnosu na 2013. godinu povećan za 13,24 miliona, a izvoz je smanjen za 1,58 miliona KM. U 2014. godini uvezeno je 49.866 tona, dok je u isto vrijeme izvezeno 19.514 tona konditorskih proizvoda.
Najviše konditorskih proizvoda na rafe je stizalo iz Srbije, Hrvatske, Makedonije, Turske, Bugarske i Austrije. Najveća izvozna tržišta za domaću konditorsku industriju bila su Srbija, Crna Gora, Hrvatska i Makedonija.
Sekretar Udruženja poljoprivrede, vodoprivrede, ribarstva, prehrambene i duvanske industrije pri Privrednoj komori RS Slavko Stevanović kaže da proizvodnja konditorskih proizvoda posljednjih godina ima trend rasta. On je istakao da je dostignut vrhunski kvalitet, što dokazuju i podaci o izvozu u zemlje EU, SAD, Kanadu, Australiju i Saudijsku Arabiju.
– Problem je što domaća proizvodnja zavisi od čokolade i kakaoa iz uvoza, pa se proizvođači suočavaju sa negativnim kursnim razlikama. Pored toga, trgovački lanci bolje pozicioniraju proizvode snažnih robnih marki iz inostranstva – istakao je Stevanović.
Zamjenik direktora banjalučke firme “Adrija MM” Vesna Kasipović ističe da su promjene cijena sirovina, teški tržišni uslovi, jaka inostrana konkurencija i poplave uticali na njihove poslovne rezultate i da oni nisu bili na očekivanom nivou.
– Mi stavljamo akcenat na domaće tržište, dok dio proizvodnje izvozimo u Hrvatsku i Italiju – kaže Kasipovićeva. Glas Srpske