BEOGRAD, Italija je najveći proizvođač organske hrane u Evropi. Prema nezvaničnim podacima, u Srbiji se na samo 0,3 odsto obradivih površina proizvodi hrana bez upotrebe hemije.
U svijetu se povećava proizvodnja organske hrane, jer je potrošači više traže od one proizvedene na tradicionalan način.
Zato su u odnosu na prije desetak godina i evropski farmeri za gotovo trećinu povećali površine na kojima se proizvodi hrana bez upotrebe hemije.
U Srbiji, prema nezvaničnim podacima, na samo 0,3 odsto obradivih površina 400 poljoprivrednika proizvodi hranu bez upotrebe hemije.
Za sada 46 zemljoradnika u Srbiji imaju sertifikate za proizvodnju organske hrane.
Jedan od onih sa najvećim iskustvom u tom poslu, od 1989. godine jeste Andrija Vozar iz Kisača kod Novog Sada.
Na 17 hektara, uzgaja 50 vrsta povrća. Njive je ogradio tampon zonama, da bi usjeve sačuvao od uticaja hemijskih preparata sa susjednih parcela.
Andrija Vozar kaže da usjeve štiti raznim biljnim čajevima koji su dozvoljeni i nalaze se na tabeli Ministarstva poljoprivrede.
“Povrće je sertifikovano, nema vještačkog đubriva i upotrebe hemije, ničega što bi ugrozilo ljudsko zdravlje. Usjevi se štite raznim biljnim čajevima koji su dozvoljeni i nalaze se na tabeli Ministrstva poljoprivrede”, rekao je Vozar.
Svakog dana, na novosadskim pijacama proda se jedna tona organskog povrća, koje je 30-40 odsto skuplje od onog proizvedenog na uobičajen način.
Prema zvaničnim podacima Ministrstva poljoprivrde Srbije organskom proizvodnjom hrane obuhvaćeno je oko 500 hektara, nezvanično to je četiri i po hiljade hektara.
U Evropi, Italija je najveći proizvođač organske hrane, na milion i sto hiljada hektara. Španija takve biljke gaji na 900 hiljada hektara, a Njemačka na 800 hiljada.