BANJALUKA, U Republici Srpskoj ove godine trebalo bi da soja bude zasijana na oko 4.000 hektara i uljana repica na oko 1.200 hektara, rekao je šef Zavoda za industrijsko bilje u Poljoprivrednom institutu Miloš Nožinić.
Nožinić je rekao da se od drugog industrijskog bilja suncokret sije na jako malim površinama, dok se posljednjih godina polako razvija proizvodnja lana, gdje dvadesetak proizvođača gaji uljani lan za proizvodnju delikatesnih hladno cijeđenih ulja.
“Sjetvene površine su ove godine nešto veće u odnosu na prošlu, pa će tako biti zasijano 1.200 hektara više soje, kao i 400 hektara više uljane repice. Neki proizvođači razmišljaju o uzgoju konoplje, koja je vrlo interesantna uljarica”, rekao je Nožinić.
On je dodao da su kapaciteti za proizvodnju industrijskog bilja mnogo veći, ali da je sistem prilično neorganizovan, počevši od samih proizvođača koji nisu udruženi i ne bore se za svoje interese.
“Na najvećem dijelu Republike Srpske ili u najvećem broju opština mogu se proizvoditi uljarice. Za proizvodnju soje pogodna su sva nizinska i brežuljkasta područja, do 500 metara nadmorske visine, dok za proizvodnju uljane repice mogućnosti postoje i na većim nadmorskim visinama”, objasnio je Nožinić.
On je dodao da promjena klime omogućava da se pojedine kulture uzgajaju i na mjestima gdje to ranije nije bilo moguće.
“Nije bilo uobičajeno da se soja gaji na zapadu Republike Srpske, ali pošto su ljeta sve toplija sa sušom, upravo ova područja sa većom količinom padavina postaju interesantna za gajanje soje”, napomenuo je Nožinić.
Prema njegovim riječima, lan se uglavnom proizvodi na području Petrovca, jer ova biljna vrsta traži dosta sunca.
Ono što je problem s ovom kulturom, tvrdi Nožinić, jeste da niko nije doveo proizvodnju do kraja, odnosno niko od domaćih proizvođača se na tržištu nije pojavio sa brendiranim proizvodom.
“Postoji interes za proizvodnju lana, ali su neophodna veća ulaganja da bi na tržište došao lijepo upakovan proizvod. Danas nije dovoljno samo iscijediti ulje”, naveo je Nožinić.
On je dodao da je prednost za uzgajivače industrijskog bilja u Srpskoj siguran kupac, prvenstveno kompanija “Bimal”, ali i nekoliko drugih preduzeća.
Nožinić je naglasio da je Poljoprivredni institut od početka godine organizovao desetak predavanja za proizvođače, na kojima nastoje da podstaknu proizvodnju industrijskog bilja i da daju savjete poljoprivrednicima kako bi postigli što bolje rezultate. Srna