PEKING, Proizvodna aktivnost u Kini smanjila se u februaru po najbržoj stopi u četiri godine, pokazali su vladini podaci danas, što je najnoviji znak upornog slabljenja druge po veličini svjetske ekonomije.
Zvanični Indeks menadžera nabavke (PMI), koji prati aktivnost u fabrikama i radionicama, pao je na 49,0 poena prošlog mjeseca, objavio je Državni zavod za statistiku (NBS), a prenosi agencija AFP.
To je najniža cifra od novembra 2011. godine, i niža je od prosječne prognoze ekonomista koji su učestvovali u “Blumbergovoj”anketi, koji su očekivali 49,4 poena.
Pokazatelj iznad 50 poena označava rast aktivnosti u ovom vitalnom sektoru, a ispod te granice označava smanjenje. Investitori pomno prate ovaj indeks svakog mjeseca, kao prvi dostupan službeni pokazatelj o ekonomskom zdravlju zemlje.
Ovo je sedmi uzastopni mjesec da je zvanični indeks pokazao pad, što je, kako navodi “Blumberg njuz”, najduži takav niz ikada u istoriji Kine.
Podaci su uslijedili samo nekoliko sati nakon što je centralna Narodna banka Kine snizila stopu obavezne rezerve koju moraju da drže poslovne banke, u najnovijem pokušaju da se izbori sa usporavanjem rasta, navodi AFP.
Centralna banka je srezala nivo obavezne rezerve za finansijske institucije za 0,50 procentnih poena, oslobađajući tako više sredstava bankama za kreditiranje.
Današnji podaci kineskih statističara pokazali su, takođe, dalji pad tražnje na tržištu u februaru, budući da je podindeks novih narudžbina oslabio na 48,6 sa januarskih 49,5 bodova, dok se indikator zaposlenosti pogoršao, skliznuvši za 0,2 boda, na 47,6 poena.
S druge strane, PMI privatne kompanije za istraživanje tržišta Kaisin, koji veći naglasak stavlja na manje firme, u februaru je iznosio 48,0 bodova, što je najniži nivo u pet mjeseci, prema zajedničkim podacima prikupljenim sa kompanijom Markit, prenijela je francuska agencija. Tanjug