BIJELJINA, Proizvođači pšenice u Semberiji zatražili su od otkupljivača hljebnog žita da do kraja sedmice odrede otkupnu cijenu od 0,38 maraka po kilogramu, rekao je danas Srni predsjednik Udruženja poljoprivrednika Republike Srpske Ljubo Maletić.
Na zboru poljoprivrednika, koji je sinoć održan u Bijeljini, 107 okupljenih proizvođača najavilo je spremnost da u suprotnom u ponedjeljak blokira uvoz pšenice iz Srbije na graničnom prelazu Rača, sve do jeseni.
Maletić podsjeća da je Vlada Republike Srpske dala podsticaj od 0,4 maraka po kilogramu pšenice, na koji imaju pravo svi registrovani poljoprivrednici, i da bi uz otkupnu cijenu od 0,38 maraka bili pokriveni tek troškovi domaće proizvodnje hljebnog žita.
Zahtjev semberskih seljaka proslijeđen je Vladi i resornom ministarstvu Republike Srpske, a Maletić je rekao da poljoprivrednici očekuju od vlasti da naredne godine zabrani uvoz pšenice od jula do septembra, kao mjeru zaštite domaće proizvodnje.
Direktor semberskog giganta “Žitopromet” Slaviša Mijatović rekao je Srni da će ovaj najveći otkupljivač u regiji u petak izaći sa otkupnom cijenom pšenice, koja će biti usklađena sa kretanjem na tržištu regiona.
“Imamo pripremljen novac za otkup, imamo pola vijeka povjerenja i dobre saradnje sa poljoprivrednicima i znamo značaj `Žitoprometa` za Semberiju, zbog čega se i ne ponašamo striktno tržišno i profitno”, istakao je Mijatović.
Prema njegovim riječima, “Žitopromet” je do sada preuzeo od proizvođača svu ponuđenu pšenicu, oko 11.000 tona, a poljoprivrednici imaju mogućnost da naplate robu odmah, da je mijenjaju za brašno ili stočnu hranu ili da je bez naknade skladište i čekaju bolju cijenu na tržištu.
Načelnik Odjeljenja za poljoprivredu u Bijeljini Predrag Jović rekao je da bi, prema procjeni stručnjaka, zaštitna cijena pšenice koja bi pokrila samo troškove proizvođača u Srpskoj trebalo da bude 0,38 maraka po kilogramu.
Ove godine semberski ratari imaju rekordan rod od oko pet tona pšenice po hektaru, ili ukupnu proizvodnju od oko 70.000 tona hljebnog žita.
Domaći proizvođači podmiruju u prosjeku 30 do 40 odsto ukupnih potreba Republike Srpske za pšenicom. (Srna)