DOHA, Predstavnici zemalja proizvođača nafte sastali su se u Kataru gdje će razmotriti moguće zamrzavanje proizvodnje nafte.
Međutim, odluka Irana da ne učestvuje u pregovorima može da utiče na dogovor.
Ključni proizvođači razmatraju zamrzavanje proizvodnje nafte kako bi se suprotstavili globalnom trendu pada cijene nafte na tržištu.
Učesnici, uključujući i saudijskog ministra za naftu Alija al Naimija, prošli su bez komentara pored novinara okupljenih u luksuznom hotelu u Dohi i uputili su se na sastanak najvećih svjetskih proizvođača.
Sjedinjene Američke Države, koja su postale jedan od najvećih proizvođača nafte iz uljnih škriljaca, ne prisustvuju sastanku.
Predstavnici Katara, Rusije, Saudijske Arabije i Venecuele saglasili su se na sastanku održanom u februaru u Dohi da će ograničiti eksplotaciju svojih sirovina, ako i ostali proizvođači učine isto.
Ograničenje proizvodnje nafte moglo bi, kako se navodi, da utiče na povećanje cijene “crnog zlata” na tržištu nakon dramatičnog pada cijena još od ljeta 2014. godine, kada je jedan barel nafte vrijedeo nešto više od 100 dolara.
Iran ne želi da podrži zamrzavanje proizvodnje nafte i pokušava da nadoknadi gubitke izazvane međunarodnim sankcijama.
U međuvremenu, radnici u naftnoj industriji u Kuvajtu stupili su u štrajk zbog najavljenog zamrzavanja proizvodnje.
Hiljade radnika okupilo se na demonstracijama u gradu Ahmadi gdje se nalazi centrala kuvajtske nacionalne naftne kompanije “Oil i co”.
Okupljeni demonstranti nosili su transparente na kojima je pisalo “ne mešajte se u prava radnika u naftnoj industriji” i “nećemo dozvoliti da nam oduzmete naša prava”. Beta