NOVI SAD, Individualni proizvođači mlijeka dogovorili su se danas u Novom Sadu s ministrom poljoprivrede Sašom Draginom da budu uključeni u pisanje uredbi o visini premija za mlijeko i subvencija u stočarstvu.
Kako su novinarima saopštili predstavnik Konzorcijuma Uroš Šećerov i ministar Dragin, na sastanku je dogovoreno i da Nacionalna laboratorija za provjeru kvaliteta mlijeka počne da radi najkasnije do kraja 2010 godine.
Proizvođači mlijeka nisu s Draginom razgovarali o zahtjevu da otkupna cijena sirovog mlijeka, bez PDV-a i subvencija, bude 32 evrocenta za litar, jer to nije u domenu Ministarstva poljoprivrede.
Današnji sastanak uslijedio je dan pošto su individualni proizvođači formirali konzorcijum kako bi zajednički nastupali prema državi i mljekarama i zatražili hitne pregovore o cijeni i uslovima proizvodnje i prodaje sirovog mlijeka.
Članice Konzorcijuma traže da se izmjeni uredba Ministarstva poljoprivrede i propisani iznos subvencije po grlu stoke poveća na 20.000 dinara, kao i da se ona primjenjuje i na fizička lica i na registrovana poljoprivredna gazdinstava.
Konzorcijum je zatražio i da se poveća iznos premije po litru otkupljenog mlijeka sa sadašnjih 1,5 na 5,5 dinara, a da se republičkim budžetom za 2011. godinu ona uskladi sa prosječnim iznosom premije za mlijeko u državama CEFTA regiona.
S obzirom da sastanku nisu prisustvovali predstavnici industrije mlijeka, Šećerov je ponovio da će proizvođači, ako mljekare ne prihvate prijedlog proizvođača da otkupna cijena mlijeka bude 32 evrocenta za litar, 22. avgusta prestati da isporučuju mlijeko prerađivačima.
Konzorcijum čine proizvođači koji ukupno proizvode oko 200.000 litara mlijeka dnevno, a sačinjavaju ga fizička i pravna lica – registrovana poljoprivredna gazdinstva proizvođača sirovog mlijeka.
Ministarstvo poljoprivrede saopštilo je juče da je nestašica mlijeka rezultat špekulativnih radnji “Salforda”, za koji je već dva puta Komisija za zaštitu konkurencije utvrdila da postoji monopol, a Ministarstvo je ponovilo zahtjev Komisiji i očekuje hitnu reakciju nadležnih organa. Beta