BIJELJINA, Republika Srpska se, prema izvještajima Svjetskog ekonomskog foruma, nalazi na 111. mjestu kada je riječ o konkurentnosti malih i srednjih preduzeća, rekla je rukovodilac Centra za makroekonomiju i unapređenje poslovanja u Privrednoj komori Srpske Olivera Radić.
Radićeva je navela da u Srpskoj ima više od 9.500 malih i srednjih preduzeća.
“Prema izvještajima Svjetskog ekonomskog foruma i globalnog indeksa konkurentnosti, nismo na zavidnom nivou, ali smo svjesni da postoje različiti faktori koji utiču na našu konkurentnost i nastojimo da ih otklonimo”, rekla je Radićeva u Bijeljini na konferenciji “Programi podrške za mala i srednja preduzeća – kako povećati konkurentnost /SBS/”.
Ona je navela da se, u saradnji sa Evopskom bankom za obnovu i razvoj i SBS programom, nastoje domaćim preduzećima predstaviti mogućnosti korištenja tog programa.
“Važno je da preduzeća međusobno podijele iskustva, posebno ona koja su već koristila neke programe podrške i radila na svom i unapređenju svoje konkurentnosti kroz razvojne procese, edukacije i unapređenje tehnologije…”, rekla je Radićeva.
Ona je dodala da je to prevashodan cilj današnje konferencije, ali i da Privredna komora, resorna ministarstva, lokalna uprava, odnosno institucije podrške, zajednički razmotre šta je najvažnije kada je u pitanju konkurentnost i šta svi zajedno mogu da urade na unapređenju konkurentnosti domaće privrede.
“Za konkurentnost je, prije svega, najvažniji povoljan privredni ambijent, ali sa druge strane i programi podrške i obuke, uvođenje standarda kvaliteta u preduzeća, priprema za izlazak na evropsko tržište, te seminari koje Komora organizuje”, rekla je Radićeva.
Osim toga, kaže ona, bitno je i umrežavanje privrednih društava, odlazak na sajmove, promocije…
Zihnija Hasović iz Evropske banke za obnovu i razvoj kaže da ovaj program koji je danas predstavljen učesnicima konferencije ima budžet od 2.650.000 evra, od čega EU obezbjeđuje dva miliona, a ostatak preduzeća koja učestvuju u projektu “Unapređenja konkurentnosti malih i srednjih preduzeća”.
Milenko Stevanović, pomoćnik direktora bijeljinskog preduzeća “Mega drvo”, koje se bavi proizvodnjom namještaja i koje je od privatnog prerađivača preraslo u finalnog proizvođača, kaže da ovakav uspjeh ne bi bilo moguće postići da nije bilo ovakvih i sličnih projekata, počev od gradskih, preko republičkih, pa do projekta koji omogućava EU.
“Da nije bilo podrške ne bismo mogli sve to ni postići. Naša firma je koristila nekoliko projekata EU, izvršili smo nekoliko specijalističkih obuka radnika, a trenutno nam je odobren projekat za konsultantske usluge koji finansira Evropska banka za obnovu i razvoj”, rekao je Stevanović.
Konferenciju u Bijeljini organizovali su Privredna komora Srpske i Ministarstvo industrije, energetike i rudarstva Srpske. Srna