VAŠINGTON, Zadnjih nekoliko godina mediji su bili puni članaka i intervjua u kojima stručnjaci govore da je samo pitanje vremena kada će SAD bankrotirati i američki dolar postati bezvrijedan. Uzroci takvog razmišljanja bili su veliki proračunski deficit, kamatne stope praktično na nuli te QE programi preko kojih je centralna banka štampala hiljade milijardi dolara te ih ubrizgavala u sistem, ocijenio je za CAPITAL analitičar kompanije za on line trgovinu Josip Kokanović.
Američki dolar je zaista zadnjih godina bio primjetno slabiji u odnosu na ostale valute s obzirom na istorijski prosjek, ali sada se dugoročni trend počeo mijenjati. Američka privreda je u puno boljem stanju nego prije nekoliko godina, te u puno boljem stanju nego npr. prvireda Evrozone ili Britanije. Zbog toga je sve izglednije da će i američki dolar narednih nekoliko godina jačati u odnosu na evro, britansku funtu ali i australski i novozelandski dolar.
Prošle sedmice izašao je važni podatak o stanju američke privrede koji je potvrdio da se stanje u privredi popravlja a radi se o broju novootvorenih radnih mjesta u SAD-u. Prošli mjesec otvoreno je 195.000 novih radnih mjesta, što je osjetno više od očekivanih 163.000 (raspored izlazaka bitnih informacija za tržište moguće je pratiti na stranicama Admiral Marketsa).
Zbog ove vijesti dolar je ojačao u odnosu na sve najtrgovanije valute a najviše u odnosu na britansku funtu (2%) te je trenutni kurs GBP/USD 1,4900. Dolar je prošle sedmice ojačao i u odnosu na evro (1,30%) te je na platformama Admiral Marketsa trenutni kurs EUR/USD 1,2860.
Ove sedmice se, takođe, očekuje dosta akcije na valutnom tržištu jer izlazi mnogo važnih vijesti a konferencije za novinare imaju tri najveće centralne banke na svijetu – američka, evropska i japanska.
Od sva tri guvernera tržišta žele čuti koji su planovi centralnih banka idućih mjeseci, a njihovi će odgovori vjerovatno izazvati brze i nagle promjene kurseva neposredno nakon govora, te bi mogli uspostaviti jasne trendove kretanja kurseva svih valutnih parova narednih sedmica i mjeseci. Konferencija ECB-a će se održati danas popodne, američke centralne banke u srijedu a japanske centralne banke u četvrtak.
I australski dolar bi mogao biti aktivan ove sedmice jer izlaze podaci o nezaposlenosti u Australiji te o inflaciji u Kini, a Kina je bitna jer je najveći uvoznih australskih resursa, pa se svaka promjena u stanju privrede Kine odražava i na kurs australskog dolara.
Budući da dolar već tri sedmice neprestano jača u odnosu na ostale valute, možda sada nije pravi trenutak za ulazak u dolar, nego bi trebalo pričekati korekciju nakon koje će dolar vjerovatno nastaviti jačati. Dobar nivo za sell na EUR/USD bila bi 1.3000, na GBP/USD 1.5200, na AUD/USD 0.9300-0.9400.
Raspored izlaska svih važnih ekonomskih vijesti i svakodnevnu tehničku analizu glavnih valutnih parova možete pratiti na ovoj stranici.
Josip Kokanović,
mag.oec.