LONDON , Svjetsko tržište sirovina će se u najskorije vrijeme zamijeniti i hrana, voda i zemljište će postati novo zlato, prognoziraju ekonomisti američke investicione banke Goldman Sachs.
Među zemlje koje su u zoni rizika spada i Rusija koja ovisi o tržištu nafte, s obzirom da će potražnja energenta iz te zemlje biti sve manja, a prehrambenih proizvoda sve veća, ukazali su ekonomisti.
“Nafta” budućnosti biće prehrambeni proizvodi i voda. Bitka na finansijskim tržištima i realni konflikti vodiće se zbog žitarica, a ne zbog “crnog zlata”, a pobjedu će odnijeti Sjedinjene Američke Države i Latinska Amerika, dok položaj Rusije postaje sve nestabilniji, smatraju autori internet bloga ZeroHedge iz Njujorka.
Oni se pozivaju na istraživanje ekonomista Goldman Sachsa koji su pokušali procijeniti dva faktora: uticaj zemalja na tržišta pojedinih sirovina i udio određene vrste sirovina u izvozu tih zemalja, na osnovu čega su utvrdili matricu rizika.
Rusija i zemlje Bliskog istoka su svrstane u visokorizičnu kategoriju zbog njihove ovisnosti od izvoza nafte. Udio Rusije i Saudijske Arabije na svjetskom tržištu nafte i prirodnog plina iznosi približno po 10-15 odsto, a udio nafte i plina u njihovom ukupnom izvozu premašuje 60 odsto. Zbog toga te zemlje mogu pretrpjeti veliku štetu od znatnih promjena u svjetskoj ekonomiji.
Možda će biti otkrivene inovativne vrste goriva koje će zamijeniti uobičajene sirovine, a udarac tim zemljama mogu nanijeti i rezerve koje će biti otkrivene u drugim regijama svijeta.
Daleko manje opasnosti prijete SAD-u i zemljama Latinske Amerike koje izvoze prehrambene proizvode, ukazuju ekonomisti. Njihov udio na tržištu sirovina je prilično veliki, a udio sirovina u njihovoj trgovini daleko manji.
SAD imaju naročito povoljan položaj na tržištu soje i kukuruza. Udio američkog izvoza u svjetskoj trgovini kukuruzom i sojom dostiže više od 40 odsto, a pri tom je učešće tih kultura u ukupnom izvozu te zemlje manje od dva odsto, što znači da ta zemlja neće biti teško pogođena promjenama na tržištu sirovina.
Po blogu, da bi se shvatilo tko će biti budući lideri svijeta, prvo treba shvatiti koje sirovine čeka “bum” u predstojećim godinama.
U Goldmanu su uvjereni da će ti resursi biti hrana, voda, pa čak i zemljište. Prednost će imati one zemlje koje će moći nahraniti milijarde ljudi. Upravo će voda i hrana biti nafta budućnosti, što će u potpunosti promijeniti situaciju na tržištu sirovina, ukazali su ekonomisti.
Najveći uvoznici prehrambenih proizvoda sada su Rusija, Japan, Južna Koreja i zapadna Evropa, a najveći izvoznici – SAD, Kanada, Brazil, Argentina i Tajland.
Potencijal za izvoz hrane imaju i Indija i Afrika, ali je neophodno da te zemlje provedu reforme, smatraju u Goldman Sachsu. ZeroHedge