BANJALUKA, Telekom Srpske ostvario je u prvom polugodištu ove godine neto profit od 56 miliona maraka, što je za 6,1 odsto više nego u istom periodu prošle godine
Prema poslovnom izvještaju, objavljenom na Banjalučkoj berzi, prihodi kompanije u prvih šest mjeseci ove godine iznosili su 242,54 miliona maraka, i u odnosu na isti period 2008. godine porasli su za deset odsto. Rashodi su istovremeno povećani za 9,95 procenata, na 179,79 miliona maraka.
Iz Službe za odnose s javnošću ove kompanije kažu da je na ovakve rezultate uticao sistematičan pristup kompletnom bh. tržištu, investicije usmjerene na povećanje tehničkih kapaciteta i pokrivenosti, unapređenje portfolija svih usluga, kontinuirane marketinške aktivnosti, te ponuda prilagođena potrebama korisnika.
– Prošlogodišnji rezultati i rekordno povećanje neto dobiti od preko 66 odsto bili su veliki podsticaj za ovu godinu, ali i obaveza. Naš cilj jeste da, iz mjeseca u mjesec, postižemo više, a polugodišnji finansijski izvještaj, na naše veliko zadovoljstvo, ide u prilog toj težnji. Brojevi govore da je kompanija M:tel i dalje svijetli primjer uspješnog poslovanja, kako u BiH, tako i u regionu, na zadovoljstvo naših akcionara, zaposlenih i korisnika. Pored navedenih razloga, na dobre rezultate je uticalo i unapređenje poslovnih procesa i racionalizacija troškova – navodi se iz Telekoma.
Kao jedan od primarnih ciljeva kompanije, u kojem su uspjeli, kažu u Telekomu, jeste povećanje broja korisnika mobilne telefonije, na području cijele BiH.
– Trenutno u BiH imamo oko 1,2 miliona korisnika mobilne telefonije. Naše tržišno učešće u BiH u oblasti mobilne telefonije povećali smo za više od četiri odsto pa sada, po našim procjenama, ono iznosi 38,5 procenata. Za dvije godine rada, broj korisnika mobilne telefonije povećali smo za čak 80 odsto. Broj ADSL korisnika povećan je sa samo pet hiljada na više od 40.000 korisnika. Kompanija trenutno ima preko 1,6 miliona korisnika svih usluga – navodi se iz Telekoma.
Vlasnik Telekoma Srpske jeste Telekom Srbija, sa 65 odsto akcija, a među većim akcionarima su Fond PIO RS sa deset odsto, Zepter fond sa 5,13 odsto i Fond za restituciju RS s 5,03 procenta vlasništva.
Do kraja godine 3G tehnologija
M:tel je tehnološki lider koji prvi u BiH nudi najsavremenija komunikaciona rješenja, kao što je BlackBerry smartphone, što naši korisnici i te kako prepoznaju. Naši planovi su vrlo ambiciozni, ali je sigurno najznačajnija primjena novih naprednih tehnologija što podrazumijeva i uvođenja novih servisa našim korisnicima. Do kraja godine ćemo korisnicima mobilne telefonije omogućiti servise bazirane na 3G tehnologiji. Početkom sljedeće godine u našoj ponudi će se naći i IPTV. Preduzeće će i dalje raditi na internom restruktuiranju, sa ciljem smanjenja troškova i povećanja efikasnosti poslovanja, a to podrazumijeva i kvalitetniji odnos i brigu o korisnicima, kažu u Telekomu.Fokus
7 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
E sad još da zakažu sjednicu Skupštine akcionara na kojoj će podijeliti dividendu za II kvartal i svi sretni 😉
izvini al to se zove nezasitost
Zasto neko ko za pola godine napravi neto profit od 56 miliona mora da otpusta radnike. Sve firme koje se bave telekomunikacijama posluju pozitivno, jos ako imaju monopol na odredjenoj teritoriji, SUPER…
Može li menadžment Telekoma da smisli novi posao ili neku novu uštedu na servisima koja plaćaju drugim firmama, pa da zaposleni ostanu u Telekomu, a ne da otpuštaju radanike.
ne moze zato sto su se radnici zaposljavali lopatom u telekom. kad dodje privatni vlasnik jos vise ce biti otpustanja sto znaci da ce profit biti jos veci sto svakako raduje akcionare.
Da je bilo primanja lopatom, jeste. Međutim, sigurno i kod otpuštanja, oni koji su došli lopatom, zadnji odlaze. Ja samo pitam gdje je tu menadžment Telekoma sa svojim visokim platama?
Jedna od novih usluga koja će da krene najvjerovatnije početkom 2010 je IP televizija.. Širenje poslova i odlični finansijski rezultati nisu razlog za zadržavanje radnika koji Telekomu u suštini ne trebaju. Smanjenje troškova poslovanja kroz centralizaciju pojedinih funkcija (npr. zašto bi svaka Radna jedinica imala svoju Službu za marketing kad se sve vezano za to odrađuje na nivou preduzeća?) je nešto što bi trebala uraditi svaka firma koja misli da opstane na tržištu. A radnici koji budu proglašeni viškom će dobiti debele otpremnine, o kakvim samo mogu sanjati oni koji u drugim firmama ostanu bez posla.
Telekom nema monopol kao što ga ima npr. Elektroprivreda koja je, ovakva kakva je, potpuno nesposobna. S jedne strane se zapošljava i šakom i kapom, a s druge strane se kupuje socijalni mir niskom cijenom struje. U slučaju liberalizacije tržišta i ona bi doživjela ogromne organizacione i kadrovske promjene…
Prošlo je doba socijalizma gdje su firme bile socijalne ustanove, gdje je bilo najvažnije da ima što više zaposlenih, a da će jaka država sve eventualne gubitke namiriti.
Prema mojim saznanjima menadžerske ugovorene plate za upravu Telekoma i nisu velike ako se uporede sa poslovnim rezultatima, u odnosu na npr. Tržnicu, banke, Poštu itd. O platama leziljebovića u državnoj administraciji, raznih ombudsmana i članova agencija i komisija ne treba ni govoriti.
Telekom ima i svojih mana i nedostataka, ali je definitivno najjača firma u RS i jedan je od rijetkih primjera uspješne privatizacije i poštovanja principa korporativnog upravljanja.
Na kraju, Telekom Srbija je uzeo kredit kojim je kupio Telekom Srpske koji sada treba vraćati. S tim u vezi je “naređena” maksimizacija profita, pa su čak i službena putovanja ograničena samo na ona najnužnija. Ali je ipak isplaćen regres od 800 KM po radniku…
“Telekom nema monopol kao što ga ima npr. Elektroprivreda koja je, ovakva kakva je, potpuno nesposobna. S jedne strane se zapošljava i šakom i kapom, a s druge strane se kupuje socijalni mir niskom cijenom struje. U slučaju liberalizacije tržišta i ona bi doživjela ogromne organizacione i kadrovske promjene…
Prošlo je doba socijalizma gdje su firme bile socijalne ustanove, gdje je bilo najvažnije da ima što više zaposlenih, a da će jaka država sve eventualne gubitke namiriti.
Prema mojim saznanjima menadžerske ugovorene plate za upravu Telekoma i nisu velike ako se uporede sa poslovnim rezultatima, u odnosu na npr. Tržnicu, banke, Poštu itd. O platama leziljebovića u državnoj administraciji, raznih ombudsmana i članova agencija i komisija ne treba ni govoriti”.
SVAKI KOMENTAR JE SUVISAN.