BANJALUKA, Penzijski rezervni fond (PREF) RS je za pet mjeseci operativnog rada prodao 50 paketa akcija preduzeća za 6,1 milion KM, što je za 39 odsto viša cijena od prvobitno procijenjene fer vrijednosti tih udjela u portfelju Fonda, kazao je Darko Lakić, direktor Društva za upravljanje PREF-om.
Od zarađenih 6,1 milion KM, skoro 60 odsto se odnosi na tri najvrednija paketa akcija – banjalučke “Tržnice” i “Mljekare”, te zvorničke “Vitinke”.
PREF je od juna do početka novembra na prodaju ponudio pakete akcija u ukupno 282 preduzeća.
“Od početka rada Banjalučke berze nijedan fond nije u toku godine ponudio toliko paketa akcija na prodaju, a uspjehom takođe smatram to što smo sve prodaje organizovali zajednički sa Fondom za restituciju RS, kojim upravlja Investiciono-razvojna banka. Svaki put smo pozivali i ostale fondove da nam se pridruže, pa su tako 11 zatvorenih investicionih fondova i jedan otvoreni fond sa nama učestvovali na 54 aukcije”, istakao je Lakić.
On je izrazio očekivanje da će PREF do kraja godine zajedno sa Fondom za restituciju RS i ostalim zainteresovanim fondovima na prodaju ponuditi još više od 60 paketa akcija preduzeća.
Vrijednost imovine PREF-a na dan osnivanja iznosila je oko 275 miliona KM, rekordnu vrijednost od 320 miliona KM dostigla je 31. marta, dok je 31. oktobra iznosila oko 283 miliona KM.
Menadžment Društva za upravljenje PREF-om kaže da je rast u prva tri mjeseca bio uzrokovan povećanjem tržišnih cijena akcija “Telekoma Srpske” i “Elektroprivrede RS”, koje imaju značajno učešće u portfelju Fonda, da bi nakon toga došlo do pada cijena tih akcija. Pored toga, navode da je takozvani diskontni faktor, značajan za obračun vrijednosti imovine PREF-a, u posljednjih nekoliko mjeseci bilježio konstantan pad, jer je sve lošiji odnos tržišnih cijena u odnosu na knjigovodstvene vrijednosti akcija na Banjalučkoj berzi.
“Značajno je, međutim, naglasiti da su početkom godine imovinu PREF-a činile isključivo akcije, dok trenutno oko 13 miliona KM imamo u obveznicama i depozitima u bankama, odnosno skoro pet odsto imovine. Pored toga, u ovoj godini isknjižili smo oko šest miliona KM gubitaka po osnovu smanjenja kapitala u preduzećima iz našeg portfelja”, kazao je Lakić.
PREF je, inače, akcionar u 713 preduzeća od čega je njih oko 200 u određenoj fazi stečajnog postupka, dok se akcijama 120 preduzeća, iako nisu u stečaju, ne može trgovati na berzi, jer ne rade i ne predaju finansijske izvještaje ili su im gubici iznad kapitala.
U portfelju PREF-a je, takođe, 37 preduzeća koja nisu registrovana kao akcionarska društva po nekadašnjem Zakonu o preduzećima.
Lakić kaže da je najveći apsurd njihovog portfelja da se tih 37 preduzeća prema metodologiji mora vrednovati sa 32 miliona KM, iako ne rade i čak se nisu ni upisala kao akcionarska društva.
“U narednim godinama vjerovatno ćemo morati isknjižiti ta preduzeća iz bilansa i u godini u kojoj se to desi neminovno ćemo imati gubitak”, ukazuje Lakić. Nezavisne novine