BEOGRAD, Većinski udio Telekoma Srbije ne bi trebalo zadržavati u državnom vlasništvu, već prodati, ali bi bilo nedopustivo da sredstva od prodaje odu u tekuću potrošnju.
Ekonomista Stojan Stamenković je postavio pitanje da li su cijene telekomunikacionih kompanija najatraktivnije u ovom trenutku i da li je vjerovatno da će iduće godine opasti, u kom slučaju bi trenutna prodaja Telekoma bila opravdana i dodao da, prema njegovom mišljenju, to nije slučaj.
On je ocijenio da je jedan od mogućih motiva za prodaju Telekoma u ovom trenutku održavanje stabilnosti kursa dinara jer će u slučaju dodatnog priliva kapitala iz inostranstva taj problem biti rješen, bar za neko vrijeme.
“Prodajom Telekoma se u osnovi ponavlja scenario u kome je priliv kapitala od privatizcaije i bankarskih kredita iz inostranstva, uprkos deficitu u tekućem bilansu, održavao kurs dinara”, kazao je on.
Ako se Telekom prodaje samo radi ulaganja u puteve unutar Srbije, postavlja se pitanje šta je motiv da se visokoprofitabilni kapital zamjeni neprofitabilnim, naveo je on, zapitavši se da li se može dogoditi da se ulaganjem sredstava od prodaje u infrastrukturu dio sredstava oslobodi za potrošnju, što bi bilo nedopustivo.
Kao argumente u prilog prodaji Telekoma Stamenković je naveo da profit koji sada stvara to preduzeće nije dovoljan za ulaganja u razvoj koja bi mu jačala konkurentsku sposobnost na tržištu, a drugi razlog za prodaju je što država ne može da obezbijedi najefikasniji menadžment, koji bi obezbijedio optimalan razvoj preduzeća nezavisno od izbornih rezultata.
On je kazao da je jedan od argumenata za prodaju bio taj što je otvoreno pitanje koliko će Telekom ostati profitabilan kada se na tržište Srbije uključi konkurencija u fiksnoj telefoniji, podsjećajući da najveći dio profita kompanije i ne dolazi iz fiksne telefonije.
Stamenković je napomenuo da bi trebalo razmisliti o opciji da država umjesto prodaje 40 odsto vlasništva Telekoma najprije ponudi 51 odsto jer bi ponuda većinskog paketa kompanije dovela do povoljnije cijene, pošto bi u njoj bila sadržana i posebna premija za kontrolu nad kompanijom. On kaže da odluka da se proda 40 odsto nije “konkurentna”,, iako kaže da ne želi da tvrdi da se “prodaja namešta Dojče telekomu”.
Infrastruktura mora da ostane državna
Stručnjak za investicije Mahmut Bušatlija je ocijenio da se Telekom mora podeliti u dva preduzeća kako bi infrastruktura ostala u državnom vlasništvu jer bi se jedino na taj način mogla kontrolisati monopolizacija prostora. B92/ Beta