BEOGRAD, Specijalizovani sajt za trgovinu domaćim životinjama “Farmia” nudi stočarima u Srbiji mogućnost da lakše i brže dođu do kupaca u zemlji i inostranstvu, a, u toj kompaniji kažu da im zahtjevi stižu iz Makedonije, Crne Gore, Bugarske, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Libije.
U ponudi “Farmie” nalaze se vrste uobičajene za područje Srbije – goveda, svinje, ovce, koze, konji, magarci, kokoške, a ima dosta zahtjeva i za prepelice, činčile i zečeve koji su vrlo “aktuelni” na tržištu.
Osnivač “Farmie” Miloš Milić rekao je da u njihovom sistemu trenutno ima 600 farmi, od malih i srednjih do velikih, a fokus u narednom periodu će biti na saradnji sa udruženjima i zadrugama koje će biti menadžeri manjim farmama, kako bi proces bio jednostavniji.
“Farmia” je start ap kompanija koji su osnovali Milić i njegov kolega Srđan Stupar koji su prethodno radili u jednoj stranoj kompaniji, usput istražujući kakav bi biznis oni mogli da pokrenu.
Milić je završio Startap Akademiju u Beogradu gdje je imao priliku da se upozna sa načinima pokretanja biznisa i dobijanja sredstava u inostranstvu, a jedno vrijeme je živjeo i na selu pa je, dodaje, imao priliku da se sa problemima upozna iz “prve ruke”.
“Shvatili smo da u poljoprivredi ima potencijala i dosta problema koji su vrijedni rješavanja”, rekao je Milić, napomenuvši da su sredstva potrebna za pokretanje biznisa dobili zahvaljujući start ap akceleratorskom programu koji su prošli u Bugarskoj.
On je rekao da je “Farmia” počela da radi krajem septembra 2013, a aktivno u januaru 2014. godine.
Milić je istakao da taj sajt omogućava brzo i lako pronalaženje životinja, direktnu, brzu i sigurnu kupovinu bez posrednika, izvoz na strana tržišta i plasman proizvoda širem krugu potencijalnih kupaca, kao i realizaciju trgovine u trenutku kada učesnicima najviše odgovara.
On je rekao da je tržiste stoke u Srbiji veoma fragmentirano, jer postoji veliki broj proizvođača što znatno otežava posao krajnjim kupcima, velikim mesnim industrijama.
“To daje velike mogućnosti nakupcima koji svojim kamionima skupljaju životinje po selima za koje plaćaju dosta niže cijene od realnih na tržištu”, dodao je Milić.
Pravimo mrežu velikih kupaca životinja, što u zemlji, što u inostranstvu, imamo jako puna ponuda iz inostranstva, pa tako postoji potražnja za 4.000 ovaca, 1.000 koza, par hiljada svinja, ukazao je Milić.
On je rekao da ima jako puno poljoprivrednika koji imaju potencijal da proizvedu više, ali strahuju da nemaju kome da prodaju svoju i ne upuštaju se u dalje investicije. Tanjug