BEOGRAD, Država ne smije da privatizuje PKB korporaciju.
Više od 90 odsto kapitala nalazi se u državnoj svojini, a prodaja zemljišta kao prirodnog resursa, u takvoj strukturi, protivzakonita je i protivustavna.
Ovo za „Novosti“ tvrdi profesor Miladin Ševarlić, savjetnik Ekonomskog instituta. Kako kaže, svaki izgovor da je PKB vlasništvo Beograda, pravno i činjenično je apsurdan, jer u Srbiji postoji samo jedna državna svojina.
– Sva druga imovina u državnoj svojini, koja je data na korišćenje loklanim samoupravama, uključujući i Beograd, ne može biti njihovo parcijalno vlasništvo, već isključivo države Srbije – ističe profesor Ševarlić. – Ako su političari već odlučili da prodaju posljednje bastione srpskog modernog agrobiznisa, zašto ne sačekaju juli 2017. godine. Tada ćemo biti obavezni i da prodajemo poljoprivredno zemljište kupcima iz EU. Ili se prodaja, u minut do dvanaest, namješta da bi kupci u ovoj preranoj privatizaciji, kao budući preprodavci trgovcima iz Evrope, zaradili više i brže.
Profesor Ševarlić naglašava da bi bilo bolje kada bi PKB bio u državnoj svojini i postao repro centar za govedarsku i svinjarsku proizvodnju. I to ne samo za Srbiju, već i za zemlje CEFTA regiona, Rusiju i zemlje Carinske unije.
– Ako PKB ima neizmirenih obaveza, Grad Beograd uvijek može da proširi urbanističko i industrijsko područje – smatra naš stručnjak. – Onda bi tih 300 ili 1.000 hektara prodao po cijeni koja bi, vjerovatno, bila veća, od ukupne cijene koju će unaprijed namješteni kupac platiti za svih 30.000 hektara zemljišta, i više od 20.000 grla goveda. Tu su i staklenici na nekoliko hektara zemlje, na stotine novih traktora, kombajna i druge poljoprivredne mehanizacije. Jedini izvjestan biznis, ne samo u Srbiji već i u čitavom svijetu, jeste proizvodnja hrane.
PKB sačuvati od tajkuna
Poljoprivredni kombinat Beograd ne bi trebalo još prodavati, jer u žurbi mogu da se naprave greške, pa da država ostane bez mleka, smatra Milan Prostran, agroekonomista. Uz to, pitanje je da li će novi vlasnik da nastavi da se bavim mlekarskom proizvodnjom ili će da pobjegne od stočarstva.
– PKB dnevno proizvede 200.000 litara mlijeka – kaže Prostran. – To je najveća fabrika mlijeka u ovom dijelu Evrope. I zbog toga nikako ne bi smjela da trpi istu sudbinu kao i ostala poljoprivredna preduzeća koja su bila loše privatizovana i opljačkana. Novosti
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Čovek je u pravu. Samo, da li ga IKO SLUŠA?