BANJALUKA, U prvom kvartalu ove godine u Bosni i Hercegovini je zabilježen drastičan pad potrošnje cigareta iz Hrvatske za čak 26 odsto u poređenju sa istim periodom prošle godine. Podaci Uprave za indirektno oporezivanje BiH ukazuju da su prihodi pali, ne zbog smanjene konzumacije duvanskih proizvoda, već zbog šverca, te legalnog i nelegalnog prometa rezanog duvana.
„Ukoliko se takav trend nastavi i u ostalom dijelu 2013. godine očekivani dodatni prihodi od carine biće anulirani gubicima na akcizi zbog pada količine cigareta. Eventualnim poboljšanjem trendova u nastavku 2013. godine, kao rezultat sprovođenja mjera protiv evazije i šverca rezanog duvana, donijelo bi očekivane dodatne prihode od carina u rasponu od 3,5 do 5 miliona KM i minimalan porast akciza kao rezultat uključivanja carine u osnovicu za obračun”, poručuju u Odjeljenju za makroekonomsku analizu UIO BiH.
Za potrebe projekcija prihoda za period 2013-2016. godine OMA je izvršilo procjenu efekata ulaska Hrvatske u EU na prihode od indirektnih poreza.
„Izračun efekata uvođenja carina na cigarete proizvedene u Hrvatskoj se baziraju na podacima o broju akciznih markica izdatih za cigarete iz Hrvatske u 2012. godine i prvom kvartalu 2013. godine, dok je obračun efekata uvođenja carina na određena dobra porijeklom iz Hrvatske izvršen na bazi podataka o uvozu iz 2012. godine. Ukoliko se uporedi odnos potrebnog izdvajanja za kupovinu jedne kutije cigareta dnevno po prosječnoj maloprodajnoj cijeni u 2008. godini i u prvom kvartalu 2013. godine, može se vidjeti da se ovaj pokazatelj udvostručio sa nivoa od oko 6% na 12 odsto”, navodi se u analizi OMA.
Razliku u potrošnji od oko 11.000 tona duvana u 2008. godini i potrošnje od oko 8.250 tona duvana samo u vidu cigareta u 2012. godini je dijelom nadoknadio fino rezani duvan koji se prometovao na legalnom, ali i nelegalnom tržištu.
“Evidentan je rast potrošnje fino rezanog duvana u drugoj polovini 2012. godine koji je kulminirao tokom prvog kvartala 2013. godine. Samo broj izdanih markica za obilježavanje fino rezanog duvana u prvom kvartalu tekuće godine je veći za 10% u odnosu na ukupan broj izdatih markica tokom cijele 2012. godine”, poručuju u OMA UIO BiH.
CAPITAL.ba
J. Despotović
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
uskladite ekonomisti i pravnici penzije i platea sa evropskim pa se onda nozovite ekonomistima. da nije cigara uveli bi vi akcizu i na hljeb samo da imate dovoljno novca za isplatu tolikog broja bespotrebne administracie i koje kakvi budjetski korisnika sa kupljenim ekonomskim fakultetom.