BEOGRAD, Menadžment Telekoma Srbija izneo je procjenu da će ta kompanija za dvije godine udvostručiti vrijednost i da će njena cijena na tržištu biti četiri milijarde evra.
Međutim, ekonomisti sa kojima je razgovarao N1 kažu da nije jasno na čemu se temelji takvo očekivanje, kao i da bi za udvostručenje vrijednosti u samo dvije godine moralo da se desi nešto spektakularno.
Pravu vrijednost Telekoma znaćemo samo onog trenutka kada ta kompanija bude izlistana na berzi, navode sagovornici N1.
Računica rukovodstva Telekoma Srbija je da će se veliko zaduživanje u periodu 2017 – 2019. isplatiti 2023. i da će efekat uzimanja kredita zarad kupovine kablovskih operatora videti kroz prihode i profit.
“Po svim projekcijama koje imamo da će Telekom 2023. godine vredeti minimum četiri milijarde evra, pre svega projekcijama onim finansijskim, najpre Ebite, a onda i nivoom duga u to vreme”, kazao je koordinator za internet i multimediju Telekoma Vladimir Lučić.
Profesor Ekonomskog fakulteta Ljubodrag Savić kaže da ovakve projekcije nikada nisu sigurne, te da se za procjenu vrijednosti Telekoma mora uzeti u obzir da je ta kompanija već dva puta nuđena investitorima 2011. i 2015. godine.
“I znamo dobro da je ta cena bila ispod jedne milijarde. Zaista, mnogo toga spektakularnog moralo bi se desi da bi vrednost jedne kompanije porasla tri ili četiri puta. E sad, očekivati da te investicije, a investicije u Telekomu zaista nisu bile male, to je tačno. Ali, očekivati da to do te mere može da poveća kapital za mene je upitno”, smatra Savić.
Pod tim spektakularnim događajem koji bi omogućio udvostručenje vrijednosti u dvije godine Savić podrazumjeva akviziciju neke velike i perspektivne kompanije, a toga kaže nema u najavi u slučaju Telekoma.
“U ekonomiji je veoma teško u tako kratkom roku povećati vrednost kompanije jer sve te akvizicije koje su oni imali su u stvari mali operateri koji ne mogu tako jako povećati vrednost komapnije”, dodaje Savić.
Ekonomski novinar lista Danas Miloš Obradović navodi da bi ocjena o vrijednosti Telekoma bila neupitna jedino ako bi ta kompanija izašla na berzu.
“I onda ne samo što bi imali prema berzanskim pravilima obavezu redovnog objavljivanja izveštaja, poslovnih rezultata, transparentnog vođenja kompanije, kao i najavljivanja svih važnih poslovnih odluka, nego bismo takođe, trgovanjem na berzi videli i pravu vrednost te kompanije”, naglašava Obradović.
Kada je riječ o zaduženosti Telekoma Srbija, koja je u posljednje dvije godine utrostručena, Obradović kaže da dug sam po sebi nije problem ako Telekom bude u stanju da ga finansira, a to će zavisiti od toga da li će se ulaganje u akviziciju kablovskih operatora isplatiti . N1