SARAJEVO – Proces reorganizacije rudnika mora biti sveobuhvatan, uključujući reorganizaciju i optimizaciju radne snage i proizvodnih kapaciteta, što će rezultirati ekonomskom održivošću, saopšteno je iz “Elektroprivrede BiH”.
U slučaju opstrukcije i nesprovođenja ovog procesa jedina opcija jeste stečaj.
Prema preliminarnim podacima na dan 31. decembar 2020. godine, ukupne obaveze rudnika Koncerna “Elektroprivreda BiH” po svim osnovama iznose 920 milion KM. Od ovog iznosa, dugovanja prema BiH su gotovo 495 miliona KM.
Prošlu godinu rudnici su okončali sa ukupnim gubitkom u iznosu 79 miliona KM. I pored više od pola milijarde KM koliko je “Elektroprivreda BiH” uložila u rudnike, nije obezbijeđeno njihovo ekonomski održivo poslovanje.
“Elektroprivreda BiH” kao vladajuće društvo Koncerna “EPBiH” redovno ispunjava i izmiruje sve obaveze prema rudnicima – samostalnim privrednim društvima, koja svojom osnovnom djelatnošću ostvaruju prihode i iz istih, između ostalog, isplaćuju plate radnicima.
Razloge za neisplaćivanje plata treba tražiti u činjenici da rudnici Koncerna “EPBiH” ne ostvaruju planiranu proizvodnju, a time i prihode.
Proces reorganizacije rudnika pokrenut je s ciljem obezbjeđenja njihovog ekonomski održivog poslovanja.
U dosadašnjem sprovođenju ovog procesa doneseni su pravilnici o organizaciji i data je saglasnost vladajućeg društva na pravilnike o sistematizaciji radnih mjesta koji trebaju stupiti na snagu 1. maja.
U toku je izrada i drugih akata, između ostalih, pravilnika o radu i pravilnika o radnom učinku.
“Pokrenuti proces reorganizacije nailazi na velike otpore i protivljenja od rudnika i manifestuje se obustavama rada. Zahtjevi sindikata rudnika često nemaju karakter sindikalnih aktivnosti“, navodi se u saopštenju i dodaje da je reorganizacija rudnika odgovoran proces i njeno potpuno sprovođenje zahtijeva punu angažovanost svih zaposlenih u Koncernu “EPBiH”. Srna