BANJALUKA, Zemlje regiona suočavaju se sa sličnim problemima u finansiranju zdravstvene zaštite, a rješenja treba tražiti u međusobnoj saradnji i jačanju modela solidarnosti, zajednička je ocjena učesnika Sedmog regionalnog foruma javnih zdravstvenih osiguranja koji se održava u Banjaluci.
Direktor Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske Darko Tomaš rekao je da su iskustva zemalja regiona veoma korisna za Republiku Srpsku u određivanju smjernica za finansiranje zdravstvene zaštite za stanovnike.
“Sigurno nam je cilj da se ugledamo na one koji izdvajaju najviše i koji imaju najbolju zdravstvenu zaštitu, ali sam uvjeren da zdravstvena zaštita u Republici Srpskoj nije onoliko puta lošija koliko puta imamo manje sredstava u odnosu na fondove u regionu“, rekao je Tomaš na početku Foruma o temi “Primjeri dobre prakse prevazilaženja problema održivog finansiranja javnih zdravstvenih osiguranja”.
Direktor Fonda zdravstvenog osiguranja Slovenije Samo Fakin rekao je da Slovenija izdvaja oko 1.800 evra po glavi stanovnika za zdravstvenu zaštitu, što je oko deset puta više nego u Republici Srpskoj, ali da razmatra i uvođenje dodatnog poreza na slatka pića i opšteg poreza na zdravstvo, jer novca od doprinosa nema dovoljno.
“U vrijeme krize treba skupljati novac iz drugih resursa kao što je porez na cigarete i alkohol. Što je veća kriza, neophodna je i veća solidarnost, inače, nastradaju oni koji su najsiromašniji“, rekao je Fakin.
Prema riječima direktora Fonda zdravstvenog osiguranja Srbije Momčila Babića, i Srbija ima mnogo problema u osiguranju zdravstvene zaštite za stanovnike, jer su zahtjevi pacijenata mnogo veće nego što to materijalne prilike dozvoljavaju.
“Pokušavamo da stvorimo ekonomski održive sisteme zdravstvene zaštite, a traga se i za univerzalnim rješenjima kroz, prvenstveno, bolju saradnju zemalja u regionu, jer su u pitanju male zemlje kojima treba ekonomsko povezivanje“, rekao je Babić.
On je naveo da Srbija izdvaja 260 evra po glavi stanovnika i nastoji da taj iznos poveća.
Direktor Fonda zdravstvenog osiguranja Hrvatske Siniša Varga rekao je da ova zemlja, uprkos izdvajanja od oko 500 evra po glavi stanovnika za zdravstveno osiguranje traži modele efikasnijeg iskorištavanja raspoloživog novca.
Direktor Fonda zdravstvenog osiguranja Federacije BiH /FBiH/ Novka Agić kaže da i FBiH dijeli istu sudbinu kao i Republika Srpska i kao zemlje u regionu, te da su, posmatrano iz ugla osiguranika, uvijek potrebna veća prava i bolji uslovi liječenja zbog čega je potrebno i više novca.
“Nemoguće je obezbijediti potpuno besplatnu zdravstvenu zaštitu i tu se mora napraviti selekcija šta može biti besplatno, a šta će se finansirati iz dodatnih izvora”, rekla je Agićeva.
Sedmi regionalni forum javnih zdravstvenih osiguranja o temi “Primjeri dobre prakse prevazilaženja problema održivog finansiranja javnih zdravstvenih osiguranja”, koji se održava do 19. oktobra u Banjaluci organizuje Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske.
Fond zdravstvenog osiguranja Srpske učesnicima skupa prezentovaće rezultate pilot-projekta testiranja modela za vrednovanje stvarnih troškova u primarnoj zdravstvenoj zaštiti.
Otvaranju Foruma prisutvovao je i ministar zdravlja i socijalne zaštite Srpske Dragan Bogdanić.
U radu Foruma učestvovaju predstavnici javnih fondova, zdravstvenog osiguranja iz Slovenije, Hrvatske, Srbije, Makedonije, Crne Gore, Albanije, Federacije BiH i Republike Srpske. Srna