NJUJORK, Na Wall Streetu su juče Dow Jones i S&P indeks pali zbog zaoštravanja monetarne politike u Kini i slabih privrednih podataka iz SAD-a i Evrope, koji ukazuju na spori oporavak od recesije. Kineske monetarne vlasti neočekivano su juče povećale nivo obavezne rezerve banaka, već drugi puta u nešto više od mjesec dana, kako bi usporile rast kreditiranja i pregrijane privrede, te tako uklonile inflacijske prijetnje. Kina je, izbjegavši recesiju, dosad bila jedan od glavnih pokretača globalnog oporavka, pa bi usporavanje rasta treće po veličini svjetske privrede moglo dovesti oporavak u pitanje. Mogućnost usporavanja kineskog rasta izazvala je pad cijena akcija u rudarskom i industrijskom sektoru, s obzirom da je ta zemlja veliki kupac sirovina i industrijskih proizvoda.
Cijena akcija aluminijskog diva Alcoe pala je više od 2 odsto, dok su akcije General Eletrica i United Tecnologiesa pojeftinile oko 1,5 odsto. Ulagače su pokolebali i podaci koji ukazuju na usporavanje oporavka u Evropi. Juče je objavljeno da je privreda u evrozoni u četvrtom lanjskom tromjesečju poraslo samo 0,1 odsto, dok je u prethodnom kvartalu rast bruto domaćeg proizvoda iznosio 0,4 odsto. Pritom je njemačka, najveća evropska privreda stagnirala.
Ni najnoviji makroekonomski podaci iz SAD-a ne ulijevaju povjerenje. Doduše, promet u maloprodaji porastao je u januaru 0,5 odsto, što je više od očekivanih 0,3 odsto, no podaci o zalihama u industriji i povjerenju potrošača slabiji su nego što se procjenjivalo.
“Sve je više povezanih problema. Tu je pitanje dužničke krize u evrozoni, usporavanje tamošnje privrede, zaoštravanje monetarne politike u Kini i, konačno, anemičan oporavak američke ekonomije. Sve to unosi nesigurnost na tržište”, kaže Quincy Krosby, strateg u firmi Prudential Financial.
Dow Jones indeks oslabio je 45 bodova, ili 0,44 odsto na 10.099 bodova, dok je S&P 500 pao 0,27 odsto, na 1.075 bodova. Nasdaq indeks porastao je, pak, 0,28 odsto, na 2.183 boda. Hina