BRISEL, Evropski političari počinju shvatati da je hronično visoka nezaposlenost problem koji moraju početi rješavati, a ne nešto što će se riješiti samo od sebe kada se ekonomija počne oporavljati.
U poređenju sa SAD, gdje je tržište rada ključna odrednica ekonomske politike, evropske vlasti pasivnije su po pitanju podsticaja zapošljavanja, prenijeli su portali.
Međutim, s obzirom na to da visoka nezaposlenost postaje sve veći problem, posebno u zemljama evrozone poput Španije i Italije, retorika evropskih zvaničnika lagano se mijenja.
Sekretar Evropske komisije za ekonomska i monetarna pitanja Oli Ren rekao je prošle sedmice prilikom predstavljanja prognoza za evropske ekonomije da će EU učiniti “sve što je potrebno” da bi riješili problem nezaposlenosti.
U ranijim nastupima Ren je smanjenje nezaposlenosti uglavnom spominjao kao nešto što će doći samo od sebe, kada se sprovedu bolne reforme.
U martu je stopa nezaposlenosti u evrozoni dostigla rekordnih 12,1 odsto, a bez posla je u tom bloku bilo više od 19 miliona građana. S obzirom na produbljivanje recesije, očekuje se dalji rast nezaposlenosti, prenose agencije.
S druge strane, u SAD je u aprilu broj zaposlenih snažno porastao, dok je stopa nezaposlenosti pala sa 7,6 na 7,5 odsto, najniži nivo od kraja 2008. godine.
– U nekom trenutku evropski političari će morati promijeniti taktiku, a možda stopa nezaposlenosti od 12,1 odsto pokazuje da je sada pravo vrijeme za to – kaže profesor ekonomije na Univerzitetu Dartmut i bivši zvaničnik Benk of Ingland David Blenčflauer.
Mjere
– Uvijek postoje mjere koje vlasti mogu poduzeti kako bi se pokrenulo tržište rada. Problem je što je kriza duboka, pa je jasno da evropski zvaničnici ne mogu u kratkom roku postići značajnije rezultate. Ne postoji brzo rješenje tog problema – rekao je glavni ekonomista u kompaniji “Investek” Filip Šo.