BANJALUKA, Pravobranilaštvo Republike Srpske prošle godine je probilo troškove za lična primanja zaposlenih, režije, održavanje i putovanja.
Navedeno je to u izvještaju o reviziji finansijskih izvještaja za 2011. godinu Pravobranilaštva RS kojem je Glavna služba za reviziju javnog sektora RS dala mišljenje sa rezervom.
Rebalansom budžeta Pravobranilaštvu je odobreno 3,43 miliona maraka od čega se na lična primanja odnosi 2,9 miliona, za korišćenje robe i usluga 422.000, utrošak energije, komunalnih i komunikacionih usluga 152.000, režijski materijal 55.000 i za putovanja i smještaj 65.000 maraka.
– Pravobranilaštvo je potrošilo 3,46 miliona maraka, a najznačajnija prekoračenja vidljiva su na pozicijama naknade troškova i ostalih ličnih primanja zaposlenih za 19.483 marke, režijski materijal za 5.404 i tekuće održavanje za 8.232 marke – navode revizori i dodaju da su sva prekoračenja pokrivena prebacivanjem novca sa drugih stavki.
U revizorskom izvještaju se navodi da su rashodi za bruto plate u 2011. bili veći za 14 odsto u odnosu na 2010. godinu. Kao razlog za rast troškova navedeno je povećanje broja zaposlenih i rast stopa poreza i doprinosa.
Osim redovnih isplata zaposlenima, Pravobranilaštvo je za 19 radnika koji su navršili 20 i 30 godina staža isplatilo jubilarne nagrade u iznosu od 37.305 maraka.
Revizori su utvrdili da je lani za putovanja i smještaj potrošeno 67.000 maraka što je u odnosu na 2010. godinu više za 71 odsto.
Kada je u pitanju potrošnja goriva revizori su naveli da je Pravobranilaštvo RS lani ostalo dužno 11.176 maraka “Nestro petrolu” čime je prekršen Zakon o budžetskom sistemu RS.
Revizori su Pravobranilaštvu zamjerili i nabavku nefinansijske imovine od jednog dobavljača u više odvojenih postupaka u ukupnom iznosu od 24.478 KM.
– Time je prekršen član Zakona o javnim nabavkama BiH, kojim se definiše da nije dozvoljeno dijeljenje predmeta ugovora sa namjerom izbjegavanja primjene nabavnih postupaka utvrđenih ovim zakonom – navedeno je u revizorskom izvještaju.
Pravobranilac RS Slobodan Radulj kazao je “Glasu Srpske” da je problem što se pravobraniocima nameće mnogo poslova, koji nisu pokriveni budžetom.
– Tako su i troškovi za gorivo lani prekoračeni jer veći broj mojih pomoćnika putuje autobusom na sudove. Nedostaje nam najmanje pet vozila. Nigdje nismo predvidjeli sredstva za troškove eksproprijacije, jer se radi o stvarima koje se ne mogu predvidjeti, ali se za njih zadužuje Pravobranilaštvo – rekao je Radulj.
Servisiranje
Revizori su utvrdili i nepravilnosti prilikom održavanja vozila.
– U februaru i avgustu na vozilu “fijat brava” urađena su dva servisa koja su plaćena 4.942 KM, a za iznos ulaganja u popravku nije povećana vrijednost vozila. Na kraju godine popisna komisija je konstatovala da vozilo nije u voznom stanju – naveli su revizori i dodali da je potrebno da se analizira opravdanost i svrhe izdataka za popravku. Glas Srpske