BEOGRAD, Razlika koju penzioneri primaju po privremenim i konačnim rješenjima ponekad je i nekoliko hiljada dinanara, a neke se mjere i stotinama hiljada dinara, rekli su u Fondu PIO Srbija.
Nisu stoga rijetki slučajevi da građani, nakon nekog vremena, moraju da vraćaju primljenu razliku Fondu PIO. Povraćaj se najčešće u dogovoru sa Fondom obavlja na rate, kažu u tom fondu.
U suprotnim slučajevima Fond isplaćuje doplatu korisniku pri prvoj isplati i u cjelosti.
Primjer takvih slučajeva je penzionerka iz Pančeva kojoj je prije mjesec dana stiglo obavještenje iz Fonda PIO da na ime razlike između privremenog i konačnog rješenja za penziju mora da vrati čak 200.000 dinara.
Budući da njena penzija iznosi 21.000 dinara, ona je odbila prijedlog da joj se odbija trećina tog iznosa u naredne tri godine.
Ona je, naime, postavila pitanje kako je moguće da za 10 godina, koliko je već u penziji, niko nije uradio reviziju prvobitnog rješenja, pa je dug toliko narastao, prenijeli su mediji.
U Fondu PIO kažu da su takvi slučajevi česti, čak u dvije trećine predmeta, dok preostalu trećinu čine penzioneri kojima se isplaćuje doplata.
Korisnici koji nisu zadovoljni mogu sudskim putem tražiti osporavanje rješenja Fonda, ali se u praksi pokazalo da je većina njih spremna na dogovor o vraćanju preplate, tvrde u Fondu PIO.
Jer, kako kažu, sud je u 100 odsto slučajeva do sada potvrdio dejstva konačnih rješenja po pitanju preplata, odnosno doplata.
Zakonski rok za donošenje rješenja o konačnom iznosu penzije kojim će privremeno rješenje biti zamijenjeno konačnim rješenjem, ne postoji već to zavisi od slučaja do slučaja, imajući u vidu kada će se kompletirati podaci zbog kojih je to prethodno rješenje oglašeno privremenim.
Podatke Fondu dostavljaju poslodavci, nadležni organi, nadležna ministarstva za svoje zaposlene, inostrani nosioci penzijskog osiguranja.
Kako navode u fondu, u mnogim slučajevima postoje posebne teškoće za pribavljanje podataka od kojih zavisi utvrđivanje visine penzije.
Neke od njih su neplaćeni doprinosi za PIO, naknadno utvrdivanje staža osiguranja usljed nepostojanja prijava i odjava osiguranja, stečaj ili likvidacija poslodavaca, ili da između poslodavaca i korisnika nema saradnje, trajanje sudskih postupaka u vezi sa doprinosima za PIO, trajanje postupaka utvrdivanja staža osiguranja kroz prethodno “povezivanje staža osiguranja“.
Neka rješenja, međutim, mogu trajno ostati privremena jer se, kako objašnjavaju u Fondu, pojam privremenog ne odnosi na vrijeme, već na utvrđene činjenice.
Mogućnost da se privremeno i konačno rješenje podudare u obračunatom iznosu penzije je minimalna, jer svaki podatak koji nedostaje uslovljava privremenost, a svaki naknadno obezbjeđeni podatak utiče na iznos, u smislu povećanja ili smanjenja, ističu u Fondu PIO.
Direktorka Dragana Kalinović rekla je nedavno na sjednici Upravnog odbora Fonda da je sa predstavnicima resornog ministarstva dogovoreno da se u narednom periodu kroz dijalog otklanjaju sve teškoće i ono što se odnosi na primjedbe korisnika, a da su najveće u vezi izrade privremenih i konačnih rješenja. Tanjug