SARAJEVO, Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mladen Zirojević izjavio je da su institucije BiH spremno dočekale primjenu Privremenog sporazuma o trgovini i trgovinskim pitanjima između Evropske zajednice i BiH, ističući da ovaj ugovor, kao i ranije potpisani CEFTA- sporazum, bitno jačaju poziciju BiH u regionu.
“S obzirom da primjena Privremenog sporazuma teče od 1. jula 2008. godine, vjerujem da ćete prihvatiti činjenicu da je vrlo teško očekivati neke vidljivije efekte u ovako kratkom periodu primjene, ali moram istaći da su institucije BiH spremno dočekale primjenu ovog sporazuma, u prilog čemu govori i činjenica da je prva sjednica Privremenog odbora između BiH i Evropske komisije protekla u veoma harmoničnoj atmosferi” – rekao je Zirojević.
On je podsjetio da Privremeni sporazum u suštini predstavlja trgovinski sporazum i precizirao da je EU već dugi niz godina najveći spoljnotrgovinski partner BiH te da su proizvodi iz zemalja članica EU već prisutni na bosanskohercegovačkom tržištu.
“Drugo, ugovorena je postepena liberalizacija domaćeg tržišta, pri čemu je za proizvode od najveće osjetljivosti za BiH zadržana puna carinska zaštita, i za njih će se u BiH i dalje pri uvozu plaćati puna carina, bez preferencijala” – naveo je ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH.
On je dodao je da bi jeftiniji uvoz pojedinih proizvoda, koji se tradicionalno uvoze iz EU, a koji se koriste u daljoj preradi u BiH, trebalo da doprinese pojeftinjenju proizvodnje u BiH, odnosno jačanju njene cijenovne konkurentnosti.
Prema njegovim riječima, jačanje domaćih institucija, nadležnih za kontrolu i slično, može značajno da doprinese ukupnom jačanju pozicije privrede BiH.
Zirojević je istakao da Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH smatra da SSP i Privremeni sporazum, kao i CEFTA sporazum, bitno jačaju bosanskohercegovačku poziciju u regionu, kako na političkom, tako i na ekonomskom planu.
“U ekonomskom smislu, jedan od očekivanih efekata je da povećana konkurencija (u smislu nižih cijena) proizvoda iz EU, koji se ne proizvode u dovoljnim količinama u BiH, treba da dovedu do preraspodjele tržišta i ukidanja skoro monopolskih pozicija pojedinih zemalja na domaćem tržištu i, istovremeno, imajući u vidu tešku socijalnu sliku BiH, to bi trebalo dovesti do snižavanja cijena i koristi za potrošače” – rekao je ministar Zirojević.
Govoreći o značaju i prespektivama energetskog sektora u BiH, on je naglasio da je energetika oblast u kojoj se prelamaju brojni interesi, i ekonomski i politički.
“Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH u skladu sa zakonom ima koordinirajuću ulogu i u tom smislu pokušava da dođe do usaglašenih stavova po pitanju bitnih dokumenata vezanih za ovu oblast. Moram priznati da ponekad to ide malo sporije i teže ali određenih pomaka ipak ima” – rekao je Zirojević.
On je podvukao da je najbitniji i najsveobuhvatniji dokument iz oblasti energetike Studija energetskog sektora koja daje projekcije razvoja sektora do 2020. godine i pregled prioritetnih projekata sa procijenjenim investicijama s ciljem efikasne integracije energetskog tržišta BiH u energetsku zajednicu i energetsko tržište EU. Srna