BEOGRAD, Poslovni klub Privrednik ukazao je da su dugoročni izvori finansiranje privrede Srbije izostali zbog pogrešne monetarne politike Narodne banke Srbije.
Privrednik je zatražio da buduća Vlada Srbije što prije počne da utvrđuje razvojne priorite u privredi i da stvara uslove za ubrzanje (re)industrijalizacije.
U saopštenju Privrednika navedeno je da (re)industrijalizacija podrazumjeva “sveukupno definasane mjere i monetarne, i fiskalne politike”.
“Najveći dio odgovornosti za ambijent u kojem je moguće koristiti potencijale koje Srbija još uvijek ima jeste i u izvršnoj i u monetarnoj vlasti”, ukazali su privrednici.
Stavovi članova Privrednika, kako je navedeno, podudaruju se sa stavovima drugih privrednika koji guverneru NBS Dejanu Šoškiću zamjeraju “nedovoljno poznavanje i bavljenje mehanizmima i mjerama koje su mogle obezbjediti korišćenje razvojnih šansi koje Srbija ima u poljoprivredi, energetici i (djelimično) u građevinarstvu”.
“Guvernerovo zalaganje za oživljavanje ‘posrnulih giganata iz metalskog kompleksa, tekstilne indsutrije ili elektroindustrije’ ukazuje na nedovoljno poznavanje prirode različitih dijelova privrede i ukupnih razvojnih potencijala Srbije”, saopštio je Privrednik.
Prema ocjeni privrednika okupljenih u tom klubu, “kapitalno intenzivne oblasti u kojima Srbija ima razvojni potencijal ne mogu se razvijati bez postojanja dugoročnih izvora finansiranja, koji su izostali iz porfolija banaka, prije svega, kao rezultat politike koju je vodila NBS”.
“Valjalo bi vidjeti i šta je NBS, u vremenu od početka krize do danas, uradila u svojoj sferi djelovanja za oblasti koje su nesporno razvojno potencijalne izvozno orijentisane grane i poljoprivredu”, istakao je Privrednik.
Poslovni klub Privrednik okuplja privrednike među kojima su Miroslav Mišković, Miodrag Babić, Milija Babović, Aleksandar Vlahović, Veselin Jevrosimović, Milan Beko, Vladimir Čupić, Zoran Drakilić, Branislav Grujić, Danko Djunić, Željko Mitrović, Nenad Popović, Toplica Spasojević.
Iz krugova bliskih tim privrednicima poslednjih dana učestale su tvrdnje da guverner NBS Dejan Šoškć nije dovoljno učinio da privredi budu dostupniji krediti, što je protumačeno kao pritisak da bude smijenjen.
Guverner je na današnjoj konferenciji za novinare rekao da ne postoji niti jedan razlog da bude smijenjen ili da podnese ostavku. Tanjug