BEOGRAD, Jak dinar proteklih dana nije izazvan razvojem privrede, već većom ponudom deviza na tržištu. Zbog toga će dinar prije ili kasnije početi da slabi, a od toga niko neće imati koristi, poručuju srpski privrednici.
Dinar će u ponedjeljak zabilježiti novi rast, i to za 37 para, pa će srednji kurs evra iznositi 96,70 umesto 97,07, koliko je bio u petak. Iako građanima, posebno onim sa kreditima to i te kako odgovara, privrednici kažu da je za ekonomiju najbolji stabilan kurs.
Vlasnik kompanije “Ist point” Zoran Drakulić ocijenio je da nije dobro za srpsku ekonomiju što dinar jača i napomenuo da u kratkoročnim hartijama od vrijednosti koje izdaje država sada ima oko dvije milijarde evra.
– Pošto država nije prodala “Telekom”, a nema dalje privatizacije, morala je da izađe na tržište sa hartijama od vrijednosti, koje su stvorile nerealan kurs u zemlji. Kod nas je kurs apresirao, a takav primjer u svetskoj ekonomiji ne postoji – da imamo lošu ekonomiju, a da nam je valuta toliko jaka – rekao je Drakulić.
Slobodan Petrović, generalni direktor “Imleka”, voleo bi da mu neko objasni kako je to privreda ojačala, pa onda dinar toliko jača.
– Jačanje je za nas tragično jer ne možemo svaki dan da mijenjamo cijene na policama ni kod nas ni u inostranstvu. Opada nam proizvodnja, jer pada izvoz, a ne možemo da radimo s gubitkom. Za srpsku privredu kurs bi trebalo da bude preko 110 dinara za evro. Da je ostao stari guverner, kurs bi bio manji. Ne plaši me toliko inflacija koja je iznad dvocifrene, jer je i to bolje nego zaustavljanje rasta privrede, što ovakav kurs izaziva – kaže Petrović za “Blic”.
Bojan Radun, izvršni direktor “Nektara”, kaže da ekstremno jačanje ili slabljenje valute nisu dobri za privredu.
– Za izvoznika je loše da dinar jača jer cijene u izvozu opadaju, dok su sve sirovine u dinarima ostale na istom cjenovnom nivou – ističe Radun.
O realnom jačanju dinara može se govoriti samo kada je povećan konvertibilni priliv i ako smo zemlja u kojoj raste izvoz, objašnjava Mirko Todorović, vlasnik konfekcije “Todor”. A kod nas se država obezbjedila na osnovu kratkoročnih hartija od vrijednosti.
– Jeste povećan izvoz, ali i uvoz takođe, a tek će deficit da poraste jer ovo stimuliše pretežne uvoznike. Stabilan dinar, u granicama 100-105 dinara za evro je realnost, ali to zavisi od države i od inflacije, a ne sumnjam da će država dinar braniti žestoko. Kurs je vještački izazvan i bojim se naglih oscilacija koje će se kasnije vratiti kao bumerang – navodi Todorović. Blic