SARAJEVO, Potpredsjednik Spoljnotrgovinske komore /STK/ BiH Ahmet Egrlić rekao je da ukoliko bude usvojen Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o akcizama, koji je predložio Upravni odbor Uprave za indirektno oporezivanje /UIO/, a koji predviđa povećanje akciza na pivo i bezalkoholna pića /bez voda/, doći će do gašenja radnih mjesta u ovim granama privrede i izmještanja proizvodnih kapaciteta u susjedne zemlje.
“Nevjerovatno zvuči da je neko odlučio da na pivo i bezalkoholna pića uvede povećanje akcize. One su već sad vrlo značajne, a ove grane privrede već sad posluju u teškim uslovima”, istakao je Egrlić na konferenciji za novinare u Sarajevu.
Prema njegovim riječima, u prošloj godini, pored svih ovih otežavajućih okolnosti, ova grana privrede je pokazala znake oporavka, a očekivanja u ovoj godini su se odnosila na moguće olakšice u poslovanju.
“Nažalost, UIO ide sa prijedlogom uvođenja dodatnih akciza, koje bi bile iznad evropskog prosjeka, a sasvim sigurno bi bile najveće u regionu /Srbija nema akcize na bezalkoholna pića/. Mi dovodimo u pitanje kompletnu granu privrede, koja zapošljava više od 5.000 radnika i koja je u prošloj godini uplatila više od tri miliona KM samo u zdravstvene fondove”, naglasio je Egrlić.
Predsjednik Grupacije proizvođača bezalkoholnih pića i voda STK BiH Haris Muslić rekao je da su proizvođači sokova saznali da je na “tajnoj” sjednici Upravnog odbora UIO dogovoreno da dođe do povećanje akcize i na bezalkoholna pića, bez voda, od 150 odsto.
“Ovim novim nametima imali bismo nevjerovatne posljedice. Daleko više bismo izdvajali sredstava na direktne i indirektne poreze, nego na sirovinu”, istakao je Muslić.
On je naveo da su u posljednjih pet godina Estonija, Njemačka i Bugarska odbile prijedloge za povećanje proizvoda na akciza na ovu kategoriju pića, a Danska i Finska su potpuno ukinule akcize.
“Ono što je sigurno je da BiH sigurno neće prikupiti sredstva koja je planirala za zdravstvene fondove, jer bi našom nekonkurentnošću, odnosno povećanjem finalne cijene, samim tim pala i potrošnja, a time i ostali porezi i doprinosi”, rekao je Muslić.
Predsjednik Grupacije proizvođača piva pri STK Edin Ibrahimpašić ponovio je da se povećanjem akcize na pivo neće povećati naplata poreza, naprotiv, izgubiće se radna mjesta koja direktno doprinose punjenju fondova.
“Uvođenjem dodatnih akciza na pivo, godišnje bi se smanjio broj radnih mjesta od 15 do 20 odsto u ovoj grani privrede, tako da do 2020. godine u BiH ne bi postojala pivarska industrija, a samim tim i nijedno radno mjesto”, smatra Ibrahimpašić.
On je naglasio da će pomenuto povećanje dovesti do nestanka jedne proizvodne grane u BiH koja zapošljava značajan broj direktnih radnih mjesta koja pune fondove, prvenstveno zdravstveni.
Prema njegovim riječima, reformska agenda jasno kaže da se u BiH mora ići prvenstveno na povećanje prihoda, odnosno treba poboljšati naplatu poreza od onih privrednih subjekata koji ih ne plaćaju,a pominje se i reforma kompletnog javnog sektora.
“Prosječna cijena gajbe piva je 17 KM, u toj cijeni 30 odsto su indirektni porezi, a sa novim povećanjem, cijena gajbe piva bila bi 18,76 KM, od čega se na indirektne poreze odnosi 6,72 KM, odnosno povećanje od 36 odsto u posljednjih godinu i po dana”, pojasnio je on.
Sa ovim povećanjem, rekao je Ibrahimpašić, pivari neće biti u stanju redovno izmirivati svoje obaveze, odnosno uplaćivati indirektne poreze.
Predstavnik sindikata iz FBiH Mehmed Avdagić rekao je da su ove grane dovedene u vrlo tešku situaciju i da praktično ne mogu izdržati ni dosadašnje namete, te da je uvođenje novih nameta pokazatelj nesposobnosti i neznanja vlasti u BiH da upravljaju onim što već imamo.
“Ovo je posljednje upozorenje, da se neće više moći izdržati. Ove grane će sa sobom odnijeti ne samo milione koje su plaćane u određene fondove, nego i radna mjesta, porodice će odvesti u siromaštvo. Ovo nije rješenja za punjenje fondova, nego obmana javnosti da će se na ovaj način riješiti ti problemi. Na ovaj način se produbljuju problemi, oni se ne rješavaju”, istakao je Avdagić. Srna