BEOGRAD, Primjer Stefana Arstola, vlasnika firme iz San Dijega koji je zaposlenima uveko petočasovno radno vrijeme, sljedila bi malo koja firma u Srbiji. Dok se neke pravdaju da je „takav zakon“, ima i onih koji tvrde da se kod nas efektivno zapravo i radi pet sati.
Treći razlog je što Srbi na rukovodećim pozicijama sebe vide kao „velike šefove“, koji bi tjerali zaposlene da sjede u firmi osam i više sati dnevno po sistemu „ja ih plaćam, ima da rade“.
Međutim, jedan privrednik u Srbiji u anketi „Blica“ dao je suprotan odgovor. Toplica Spasojević, prvi čovek ITM i predsjednik Udruženja korporativnih direktora ističe da bi ova promjena bila dobra i za zaposlene i za poslodavce.
– Mi smo vrlo fleksibilni prema našim zaposlenima u vidu radnog vremena i smatram da klasični način rada odlazi u prošlost, jer i novi vidovi komunikacije to omogućavaju – kaže Spasojević.
On dodaje da i povremeni rad od kuće daje dobre rezultate, jer zaposlenom odgovara da dan ili dva više provede sa porodicom.
Rodonačelnik ove inicijative, Stefan Arstal se i u SAD, gdje dobri radnici “rijetko idu na odmor” i gdje je bolovanje mnogo ređa pojava nego u Srbiji, susreo sa šokom i nevjericom da će njegova ideja da uspije.
– Kada kažem ljudima da moji zaposleni rade svega pet sati dnevno, odgovor je uvek „to je baš lepo, ali meni se ne isplati“. Toliko su zaslepljeni za radno vreme od 9 do 17 da nisu u stanju da zamisle bilo šta drugo – napisao je on za „Biznis insajder“.
Većina aneketiranih koje je “Blic” kontaktirao, spada u grupu privrednika koji ne mogu da zamisle ovakav sistem rada.
– U Srbiji se na poslu provodi osam sati, ali se od toga pet sati radi efektivno. Ipak, skraćeno radno vreme bi bilo moguće kada bi kupovna moć i radna svest bile nekoliko puta veće nego što su danas, kao i kada bi nivo tehnološke proizvodnje bio veći – smatra Milan Knežević iz Asocijacije malih i srednjih preduzeća, vlasnik tekstilnog preduzeća Modus.
Iz Mobilne telefonije Srbije ističu da je najveća prepreka skraćivanju radnog vremena – zakon. Kako je njime propisano radno vrijeme od osam sati, o izmjenama se u ovoj kompaniji ne razmišlja.
Sociolog Dušan Mojić potvrđuje da nema šansi da se petočasovno radno vrijeme primjenjuje u većem broju firmi u Srbiji.
– Studije pokazuju da od osam sati radimo nekih pet, šest, pa bi to skraćivanje bilo produktivno i korisno, ali većina poslodavaca i pored toga sebe vidi kao neke velike šefove. Svest ljudi i uopšte kulturološka matrica je takva da bi oni na taj predlog rekli „pa ja njih plaćam, ima da rade osam sati“, „valjda ja znam šta je dobro“ i ne razumeju koliko bi to moglo da bude korisno – zaključuje Mojić. Blic