MEĆAVNIK, Povećanje minimalne cijene rada u Srbiji ugrozilo veliki broj preduzeća, ocjenjuju privrednici koji učestvuju na “Vivaldi foruma” na Mećavniku.
Oni su, u blic anketi Tanjuga, ocijenili da bi bilo bolje da plate ostanu na istom nivo, a da se više radi na jačanju konkurentnosti privrede i rastu izvoza, kako bi u budućnosti zarade mogle da se povećaju.
Sindikati, poslodavci i Vlada nisu na sjednici Socijalno ekonomskog Savjeta postigli dogovor o povećanju minimalne cijene rada, a visinu minimalne zarade u ovoj godini odrediće Vlada u roku od 10 dana.
Generalni direktor “Knjaz Miloša”, Mihailo Jankovć, rekao je da bi povećanje minimalne cijene rada ugrozilo veliki broj privrednih subjekata u ovom trenutku, što dovodi u pitanje i opstanak radnih mjesta.
“U ljudskoj je prirodi da se uvijek traži bolje, ali treba da budemo realni i treba pogledati istini u oči, i sagledati postojeće okolnosti u kojima radimo”, kaže Janković i ocjenjuje da je ishod sastanka Socijalno ekonomskog savjeta bio očekivan.
Preduzetnik i osnivač “Biomela”, Zoran Ilić, volio bi da može da poveća plate zaposlenima, ali smatra da pošto je srpska privreda veoma slaba i zadužena, bolje je da plate ostanu na istom nivou, a da se više poradi na jačanju konkurentnosti i povećanju izvoza.
“Važno je da radimo na povećanju konkurentnosti i izvozu, i da privreda malo ojača, a onda možemo i da povećamo plate. Ja bih volio da možemo da damo duplo veće plate zaposlenima”, rekao je Ilić.
Generalni direktor Metalca, Petrašin Jakovljević naglašava da je normalno da sindikati traže što veće nadnice s jedne strane, ali da, s druge strane, poslodavci smatraju da realnije sagledavaju situaciju.
“Sad ostaje da se vidi kako treba dalje napraviti dogovor”, rekao je Jakovljević.
Konfederacija slobodnih sindikata saopštila je juče da je zatražila da Vlada Srbije hitno raspusti Socijalno-ekonomski savjet, jer nije postignut dogovor o minimalnoj cijeni rada. Tanjug