BEOGRAD, Upravni odbor Privredne komore Srbije (PKS) zatražio je od Vlade Srbije i Narodne banke Srbije da obezbjede makroekonomsku stabilnost, stabilan kurs dinara, štednju u javnoj potrošnji i dosljedno sprovođenje mjera za ublažavanje posljedica ekonomske krize i za privredni oporavak.
Ocjena Upravnog odbora je da privreda Srbije posluje u izuzetno teškim uslovima, koje dodatno otežava nestabilna kurs, a da su prosječne kamatne stope na kredite visoke.
Na jučerašnjoj vanrednoj sjednici Upravnog odbora PKS, kojoj su prisustvovali i članovi Poslovnog savjeta PKS, predstavnici privrede i banaka, razmatrana je monetarna i devizna politka i uslovi poslovanja u 2010. godini.
U saopštenju Upravnog odbora navedeno je da privrednici predlažu da NBS snizi prag za intervencije na deviznom tržištu, odnosno da utiče na ponudu i tražnju deviza i u slučaju kad su manja dnevna pomjeranja deviznog kursa.
Jedna od mjera za koju se založio Upravni odbor jeste da centralna banka obezbjedi veću likvidnost banaka smanjenjem obavezne rezerve na deviznu osnovicu i na štednju građana, kao i da postepeno smanjuje, do ukidanja, držanje devizne obavezne rezerve u dinarima.
NBS, kako je predloženo, treba da nastavi da snižava referentnu kamatnu stopu, jer je smanjena javna potrošnja, kao i inflatorni pritisci.
Potrebno je, smatraju privrednici, preispitati postojeće kriterijume za klasifikaciju potraživanja banaka i prilagoditi ih uslovima poslovanja, kako bi se banke stimulisale da kreditiraju privredu i preuzmu veći kreditni rizik.
Prijedlog Upravnog obora PKS je i da se razmotri mogućnost formiranja razvojne banke, jer su krediti za razvojne i investicione projekte u Srbiji nepovoljni.