BANJALUKA, Privrednici u BiH zabrinuti su zbog mogućnosti da Odluka o privremenoj suspenziji i smanjenju carinskih stopa kod uvoza robe koja se koristi kao repromaterijal ne bude produžena od 1. januara, što bi im u znatnoj mjeri poskupjelo proizvodnju.
Ukoliko odluka ne bude produžena, mnogi privrednici u BiH strahuju da će pretrpjeti ogromne gubitke, ali i da će morati smanjiti broj zaposlenih.
Naime, s krajem godine ističe Odluka Savjeta ministara BiH o privremenoj suspenziji i smanjenju carinskih stopa, a neizvjesno je da li će se Savjet ministara BiH, koji treba da je produži, uopšte i sastati do tog perioda.
Privrednici su još ranije naglašavali da su zadovoljni visinom važećih carinskih stopa, ali da im veliki problem u planiranju poslovanja predstavlja stalna neizvjesnost u pogledu rokova primjene tarifnih suspenzija, jer se odluka produžava na svakih pola godine.
Kako smo uspjeli saznati, ukoliko ne bi došlo do produženja odluke, najveću štetu bi imali privrednici u obućarskoj industriji.
Marinko Umičević, direktor Fabrike obuće “Bema”, ipak očekuje da će ostati na snazi sada važeća carinska stopa na uvoz repromaterijala u obućarskoj industriji od tri odsto umjesto ranijih 15 odsto.
Kao problem je istakao sporost u donošenju odluka, pa tako navodi da je Savjet ministara BiH odluku donio na period od šest mjeseci, iako je praksa u evropskim zemljama da se takve vrste odluka donose na period od najmanje pet godina.
Radovan Pazurević, predsjednik Udruženja kože, tekstila i obuće pri Privrednoj komori RS i direktor derventske fabrike obuće “Sanino”, kaže da ne može ni da zamisli da se “stvari vrate na staro”, jer je podsticaj koji su privrednici dobili izjednačavanjem carinskih tarifa s važećim u zemljama okruženja za njih bio “vjetar u leđa”.
Objašnjava da niko od inostranih partnera ne može da razumije da bi u slučaju da sarađuje s firmom iz BiH za istu uslugu trebalo da plati i do 30 odsto više nego u susjednoj Hrvatskoj.
“Kada bi se carine vratile na prethodni nivo, osim gubljenja ino-partnera, izgubili bismo minimum 20 odsto godišnje proizvodnje u fizičkom obimu, a o finansijskom gubitku ne smijemo ni razmišljati”, rekao je Pazurević.
Prema njegovoj procjeni, taj gubitak bi u vrijednosti izvoza bio čak i do tri miliona maraka na godišnjem nivou. Smatra da bi se negativni efekti odrazili i na socijalnu platformu, jer bi bio prisiljen da ugasi najmanje 100 radnih mjesta.
Vladimir Blagojević, portparol Privredne komore RS, kaže da bi u slučaju da se u roku ne donese odluka o produžetku važenja smanjenih carinskih tarifa, one bile vraćene na prethodni nivo, ali je izrazio uvjerenje da do toga neće doći, te da će nadležni reagovati na vrijeme kako ne bi bila ugrožena pozicija proizvođača na tržištu.
Iz Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH nismo uspjeli da dobijemo odgovor da li imaju informaciju da li će do kraja godine biti održana sjednica Savjeta ministara BiH, te da li bi se odluka o produženju suspenzije carinskih stopa našla na dnevnom redu.
Sa druge strane, u Upravi za indirektno oporezivanje BiH kazali su nam da će, ukoliko odluka ne bude produžena, oni od 1. januara morati da obračunavaju pun iznos carine za repromaterijal.
Suspendovane carinske stope
Artikl (stopa u %)
• Nelegirani aluminijum – 4,5
• Silicijum – 4,5
• Dijelovi obuće – 3
• Elektromotori – 3
• Proizvodi od kože za tehničku upotrebu – 3
• Elektromagneti – 2
• Dijelovi za automobilske komponente – 1
• Butan za hemijsku preradu – 1
Nezavisne novine