BANJALUKA, Savjet ministara BiH konačno je juče produžio Odluku o privremenoj suspenziji i privremenom smanjenju carinskih stopa kod uvoza određee robe do 31. decembra sljedeće godine, koja pogoduje bh. firmama koje zapošljavaju desetine hiljada radnika.
Odluka je i ove godine produžena gotovo u “minut do 12”, samo jedan radni dan prije kraja godine, a i ove je godine, kao i prethodnih, privremenog karaktera i važiće svega godinu dana.
Zbog čekanja gotovo zadnjeg dana u godini za produženje ove odluke, privrednici koji zapošljavaju armiju radnika strepili su da li će ona važiti i za sljedeću godinu, jer bi drugačiji epilog sigurno okrenuo strane partnere od bh. firmi.
Naime, privrednici su upozoravali da su u svojim planovima već ranije predvidjeli pogodnosti ove odluke, koja donosi niže carine prilikom uvoza repromaterijala, ali i da su zaključili ugovore, pa bi ih neusvajanje odluke dovodilo u situaciju da otkažu te ugovore ili da posluju sa gubitkom, što bi na kraju proizvelo i otpuštanje radnika. Na svu sreću, do toga nije došlo.
Mirko Šarović, ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, potvrdio je juče da je odluka produžena za još godinu dana i dodao da je produženje ove odluke veoma važno pitanje za značajan broj privrednih subjekata u BiH, posebno u oblasti tekstilne, kožarske i obućarske industrije.
Radovan Pazurević, predsjednik Izvršnog odbora Udruženja proizvođača tekstila, odjeće, kože i obuće pri Spoljnotrgovinskoj komori BiH, pozdravio je produženje ove odluke i dodao da sada mogu normalno nastaviti poslovanje i u sljedećoj godini.
Ipak, naglasio je da ga zabrinjava činjenica da je ta odluka ponovo privremenog karaktera, a da nije trajna.
“To znači da ćemo se vjerovatno i iduće godine mučiti s tim”, rekao je Pazurević.
Dodao je da ne smije ni zamisliti šta bi se desilo da prva faktura poslije Nove godine ode stranim partnerima u nekom izmijenjenom obliku, odnosno da se mora napisati da u BiH postoji carinsko opterećenje za, primjera radi, đonove od 15 odsto.
“Kada bismo to poslali, mislim da nijedna faktura poslije ne bi više otišla, pošto ne bi bilo posla”, kazao je Pazurević, ističući tako značaj ove odluke.
Marinko Umičević, tehnički direktor Fabrike obuće “Bema” Banjaluka, rekao je da je dobro što je odluka produžena, ali da nije dobro što se za to čeka zadnji dan u godini.
“Evropa i strani partneri nam se smiju zbog ovolikog odugovlačenja oko produženja odluke, a to samo pokazuje kakav je odnos institucija BiH prema domaćoj privredi”, rekao je Umičević.
Dodao je da je ova odluka samo kap u moru odluka koje treba donijeti kako bi se podržala domaća industrija obuće.
Iz Privredne komore RS podsjetili su da su još u oktobru ove godine dostavili Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH inicijativu za produženje ove odluke do 31. decembra sljedeće godine.
“Ta odluka je u prethodnom periodu njene primjene dala izuzetno pozitivne rezultate u više privrednih grana, prije svega u industriji tekstila, kože i obuće, ali i u elektro i prehrambenoj industriji, gdje je u većini privrednih društava iz ovih oblasti došlo do povećanja naloga od strane ino-partnera i do povećanja broja zaposlenih, te proširenja kapaciteta”, rekli su iz Privredne komore RS.
Inače, ova odluka je usvojena nakon što je Upravni odbor Uprave za indirektno oporezivanje (UO UIO) BiH u srijedu dao pozitivno mišljenje na prijedlog te odluke.
UO UIO je prilikom davanja pozitivnog mišljenja ocijenio da se kroz ovakve odluke omogućava povoljnije i konkurentnije poslovanje privrednih subjekata iz oblasti tekstilne, obućarske, hemijske, metalske industrije i elektroindustrije, te stvara mogućnost za nova zapošljavanja
Podsjećamo da su “Nezavisne” ovog mjeseca u nekoliko navrata upozorile da institucije BiH i ove kao i nekoliko prethodnih godina kasne, odnosno čekaju posljednji čas za donošenje Odluke o privremenoj suspenziji i privremenom smanjenju carinskih stopa kod uvoza određene robe do kraja sljedeće godine. Nezavisne novine