TUZLA, Privrednici iz Tuzlanskog kantona duguju 20 miliona KM za naknade za korištenje opštekorisne funkcije šuma za posljednjih pet godina, rekao je Kasim Aljić, direktor Kantonalne uprave za šumarstvo Tuzla.
“Od oko pet miliona KM, koliko su prošle godine evidentirane obaveze po tom osnovu, uplaćeno je svega 1,3 miliona KM”, istakao je Aljić.
Kantonalna uprava za šumarstvo Tuzla je te obaveze registrovala uvidom u porezne kartice oko 5.000 registrovanih privrednih subjekata, koji su zakonom obavezni da 0,1 procenat ukupnih prihoda izdvoje za korištenje funkcije šuma.
Petina tog prihoda ide u federalni, a ostatak u kantonalni budžet.
“Uglavnom se radi o firmama koje imaju manje obaveze, od 100 do 500 KM. Oni su obračunali tu obavezu kao javni prihod, ali većina to nije platila. Firme koje imaju velike prihode bile su predmet inspekcijskih kontrola i one su platile tu naknadu”, rekao je Aljić.
On je dodao da je Zakonom o šumama FBiH, koji je u fazi izmjene i dopuna, teško natjerati obveznike da plate naknade za korištenje funkcije šuma, koje zauzimaju oko 116.000 hektara Tuzlanskog kantona.
S druge strane, tri šumarska inspektora nisu dovoljna za kontrolu svih privrednika.
“Udruženje privrednika nedavno je pokrenulo aktivnost da se ukine naknada za opštekorisne funkcije šuma. Oni su to sami sebi na neki način ukinuli neplaćanjem i žele da anuliraju ono što je već urađeno. Ako federalna vlada to prihvati, time će biti izvađena nosiva greda Zakona o šumama i sve će se urušiti na pleća budžeta kantona”, kaže Aljić.
Prema njegovim riječima, u tom slučaju bi čuvarska služba u šumama u TK, za koju se godišnje izdvaja oko milion KM, finansirala iz kantonalnog budžeta, što bi predstavljalo veliko opterećenje.
U Kantonalnoj upravi za šumarstvo Tuzla svake godine evidentiraju krađu oko 10.000 kubnih metara drveća iz šuma, a počinitelji su uglavnom osobe slabog imovinskog stanja.
Broj ukradenih trupaca ne smatraju alarmantnim podatkom, iako od počinitelja, zbog siromaštva, ne mogu naplatiti nastalu štetu.
Međutim, u toj upravi kažu da su kamenolomi i rudnici zanimljivi sa aspekta nelegalne sječe šume, jer nerijetko ulaze u šumski kompleks bez odobrenja i krče je bez dozvole.
Među takvima je, kako kaže Aljić, Rudnik mrkog ulja Banovići, koji je na dvije lokacije u Živinicama i Banovićima nezakonito iskrčio oko 15 hektara šume.
“Rudnik Banovići je spreman da to riješi, ali Vlada TK treba da utvrdi opšti interes za izuzimanje tog zemljišta u korist rudnika da bi se moglo pristupiti eksproprijaciji, odnosno plaćanju naknade za uništeno zemljište, pa bi taj prihod bio prihod te uprave”, istakao je Aljić.