PEKING, Priliv direktnih stranih investicija u Kinu smanjen je u novembru za oko 10 odsto na godišnjem nivou, na 8,8 milijardi dolara, što je prvi pad od jula 2009.
Precizira se da se direktne strane investicije odnose na ulaganja u konkretnu imovinu, recimo fabrike, isključujući ulaganja u finansijsku imovinu, poput akcija.
Kako je u toj drugoj po veličini ekonomiji na svijetu došlo i do usporavanja industrijske aktivnosti, smanjenje direktnih stranih investicija govori da postoji ozbiljna prijetnja naglog usporavanja kineskog ekonomskog rasta, kao posljedica pogoršanja u ekonomijama razvijenih zemalja.
Do usporavanja priliva direktnih stranih investicija u Kinu došlo je poslije odliva neto kapitala iz Kine u oktobru, prvog za četiri godine, što je dio nedavnog trenda odliva kapitala sa tržišta u usponu čiji je glavni uzrok dužnička kriza u evrozoni.
Opisujući globalnu klimu za trgovinu kao tešku, portparol ministarstva trgovine Šen Danjang je istakao da će Kina pojačati napore da ohrabri uvoz i podstakne izvoz tako što će se fokusirati na ekonomije koje bilježe brz rast.
Ipak, šef makroekonomskih istraživanja u Razvojno istraživačkom centru pri Državnom Savjetu, Ju Bin, kaže da nakon 30 godina rasta privreda mora usporiti.
“Vjerujemo da se Kina sada bliži kraju perioda visokog privrednog rasta”, rekao je Ju novinarima u Pekingu.
“Neodrživo je da dugoročni privredni rast Kine bude najvećim dijelom zavisan od investicija. Vlada je to prepoznala, i zbog toga je naglasila da je važno da se podstakne domaća tražnja, pogotovo tražnja potrošača, da bismo se preorjentisali sa ekonomskog modela koji je u velikoj mjeri zavisan od investicija”, poručio je Ju.
Nakon što je dvije godine smirivala ekonomiju nakon ogromne potrošnje iz 2009, Kina je obećala “aktivniji” ekonomski plan za 2012. Cilj plana je da se zadrži stabilan privredni rast, uz istovremeno sprečavanje potencijalno opasnog rasta inflacije putem onoga što Peking naziva “razboritom” monetarnom politikom.
Međutim, dugo obećavani prelazak na rast koji bi bio manje zavisan od obimnih i često nepotrebnih investicija, mogao bi sada da bude još teže ostvariv, jer Kina ne može da računa da će oporavak SAD i Evrope podstaći izvoz, a još jedan period obimnog investiranja doveo bi do još većeg neuravnoteženja.
Kineski privredni rast je u tri mjeseca zaključno sa septembrom iznosio 9,1 odsto, dok je u prvih šest mjeseci 2011. on bio 9,5 odsto. Ju je naveo da vlada za sljedeću godinu prognozira rast “niži od devet odsto”. Investicije SAD u Kinu su u 11 mjeseci ove godine iznosile 2,74 milijarde dolara, što je smanjenje za 23,1 odsto u odnosu na isto razdoblje lani. Priliv investicija iz Evropske unije je istovremeno povećan 0,29 odsto, na 5,98 milijardi dolara. Beta, Tanjug