PEKING, Sa godišnjeg sastanka kineskih narodnih poslanika došle su vijesti o prioritetima razvoja Narodne Republike u narednom periodu: zvaničnici u Pekingu ističu ekonomski razvoj kao primarni cilj, dok zapadni (i japanski) posmatrači primjećuju najavu povećanih ulaganja u Narodnooslobodilačku armiju.
Kina je objavila i konkretne brojke: ciljani rast bruto društvenog proizvoda od 7,5 odsto godišnje i uvećanje vojnog budžeta od 12,2 odsto.
Premijer Li Kećijang je kazao da je glavni cilj vlade ekonomski razvoj, ali uz neophodna „bolna strukturalna prilagođavanja“. Druga po veličini svjetska ekonomija je prošle godine napredovala 7,7 odsto, kao i u 2012, što je najsporija stopa rasta od 1999. godine (mada ogromna u svjetskim razmjerama). Peking želi da transformiše sadašnji privredni model, koji zavisi od (često nepotrebnih) investicija na neki budući koji bi podsticao domaću tražnju kao ključni pokretač razvoja. Prethodni razvojni model donio je razvoj infrastrukture brzinom kakvu svijet nikada nije vidio. Kina danas ima dva puta dužu mrežu auto-puteva od SAD, a samo prošle godine ona je proširena za više od 10.000 kilometara.
Japan, međutim, brine povećanje kineskog vojnog budžeta, posebno s obzirom na, kako kažu u Tokiju, njegovu „netransparentnost”. On će zvanično narasti na 131 milijardu dolara godišnje, što je i dalje neuporedivo sa vodećom silom svijeta, SAD. Postoje, ipak, mišljenja da su ukupna kineska izdvajanja za odbranu zapravo veća.
Ekologija je dobila značajno mjesto na ovogodišnjem zasijedanju Svekineskog nacionalnog kongresa (parlamenta). Ubrzana industrijalizacija uzela je danak u nezdravoj životnoj sredini i smogu koji guši kineske gradove. Vlada ove godine planira zatvaranje 50.000 manjih postrojenja na ugalj, „čišćenje“ termoelektrana i uklanjanje šest miliona vozila sa velikom emisijom štetnih gasova, rekao je premijer Li. Novosti