LUKSEMBURG, Privredni rast u Evropskoj uniji lani je blago opao, saopštila je Statistička služba 27-članog bloka, Evrostat.
Podaci Evrostata pokazuju da je bruto domaći proizvod (BDP) u EU prošle godine uvećan 2,9 odsto, ili 0,1 odsto manje nego u toku 2006.
U zoni evra – koja je lani imala 13 članica, a od početka ove godine obuhvata još dve – lanjski BDP je uvećan 2,7 odsto, što je takođe 0,1 procenat niže nego u 2006.
U poslednjem kvartalu 2007. privredni rast u zoni evra i celoj EU je bio osetno niži nego u prethodnom tromesečju, zbog posledica hipotekarne krize u SAD i globalnog ekonomskog usporavanja.
Analitičari Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) procenjuju da zona evra ove godine, u uslovima produženih potresa na međunarodnim finansijskim tržištima, može ostvariti osetno skromniji privredni rast nego lane, od svega 1,6 odsto.
U izveštaju Evrostata se takođe navodi da je u Nemačkoj, čija privreda je ubedljivo najsnažnija u zoni evra i EU, lani ostvaren dvoipoprocentni ekonomski rast. To je niže u poređenju sa 2006. godinom, kada je zabeležena privredna ekspanzija od 2,9 procenata.
Analitičari objašnjavaju da će usporavanje privrednog rasta u evropskoj ekonomiji tokom ove godine, na ispod dva odsto, uslediti zbog prelivanja krize sa finansijskih tržišta u realnu ekonomiju, kao i zbog očekivanog smanjenja potrošačke tražnje.
Francuska, čija je privreda druga po snazi u zoni evra, lani je imala ekonomski rast od 1,9 odsto, a jenjavanje ekonomske aktivnosti se naročito osetilo u poslednja tri prošlogodišnja meseca.
Osetnije usporavanje rasta francuske privrede, pred kraj minule godine, usledilo je zbog pada domaće potrošnje, ali i lošijeg izvoza, navodi se u izveštaju vladinog statističkog ureda.
Bečki Institut za ekonomska istraživanja (WIFO) saopštio je da je u poslednjem tromesečju 2007. zabeležen i blag pad ekonomske aktivnosti u austrijskoj privredi.
Stručnjaci WIFO ističu da je nestabilna situacija na finansijskim tržištima povećala neizvesnost oko budućeg rasta austrijske privrede i to je, u kombinaciji sa usponom inflacije, izazvalo pad potrošačkog poverenja u jednoj od najprosperitetnijih ekonomija zone evra i EU.