BIJELJINA, Apsurdnost i haos u privredi Republike Srpske ovih dana dodatno je potvrdila informacija iz Fonda penzijskog-invalidskog osiguranja RS o “statusu” bivše Konfekcije „Kurjak“ Bijeljina, nakon što se osmoro njenih radnika obratilo za pomoć Gradskoj upravi u Bijeljini, tražeći rješavanje egzistencijalnog i pravnog statusa.
U Fondu PIO tvrde da je Konfekcija „Kurjak“ koja ne radi blizu 10 godina, za njih još „živ poslodavac“, jer se ne nalazi u stanju stečaja ili likvidacije, te da zaključno sa 31. decembrom 2013. godine Fondu duguju 165.787 KM, prenosi poslovni portal CAPITAL.
Istaknuto je da Konfekcija „Kurjak“ ovaj dug vuče od septembra 2005. godine, iako je izvjesnih uplata po osnovu doprinosa bilo u 2005., 2006. i 2007. godini. U protekle četiri godine ni jedan pfenig nije uplaćen po osnovu doprinosa Fondu PIO iz „Kurjaka“.
U Fondu PIO tvrde da je Konfekcija „Kurjak“ koja ne radi blizu 10 godina, za njih još „živ poslodavac“
U Fondu PIO ističu da je „Kurjak“ u 2005. godini na spisku imao 145 radnika, te da danas na spisku ima svega sedam radnika. Oni radnici koji su ispunjavali uslov za penzionisanje u međuvremenu su ostvarili to pravo uz pomoć Programa socijalnog zbrinjavanja radnika Vlade RS.
Međutim, sudbina ove fabrike zapečaćena je još sredinom jula 2010. godine. Iako je imovina „Kurjaka“ svojevremeno bila procijenjena na iznos od 3,3 miliona KM, prodata je na trećoj licitaciji u Osnovnom sudu u Bijeljini po trostruko nižoj cijeni. Fabriku je tada kupio Vlatko Jevtić, u svojstvu fizičkog lica, iako je svojevremeno bio jedan od većinskih akcionara i predsjednik Upravnog odbora fabrike, za izlicitirani iznos od 1.190.000 KM.
Jeftić je insisitirao na odlaganju izvršnog postupka do 15. septembra te godine, očekujući da mu se javi poslovni partner iz Turske, s kojim bi sklopio ugovor o poslovnoj saradnji, pokrenuo proizvodnju i i stvorio uslove za vraćanje dospjelih potraživanja. Ukupna potraživanja u tom trenutku iznosila su oko 822.000 KM, od čega je „Kurjak“ samo Poreskoj upravi dugovao 599.922 KM.
S obzirom na to da se Jevtićev poslovni plan izjalovio, u septembru 2010. godine vlasnik fabrike postaje Nebojša Đorđević iz Beograda, vlasnik preduzeća „Drenik ND“ doo, koji je fabriku u julu te godine izlicitirao na iznos od 1.180.000 KM. Đorđević je izlicitirani iznos uplatio na žiro – račun Osnovnog suda u Bijeljini.
Namirena su potraživanja Poreske uprave RS i bivših radnika. U tom trenutku na platnom spisku preduzeća bilo je dvanaestoro radnika, koji su očekivali da će i njihova potraživanja biti u potpunosti izmirena. Trenutno njih osmoro, odnosno sedmoro i dalje, poput njihove bivše firme, živi „ ni na nebu, ni na zemlji“, iščekujući da neko riješi njihov problem.
CAPITAL: Lj. Ljubojević